Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Przedstawiciele ZG Janina proszą o wyrozumiałość w kwestii wstrząsów

14.01.2021 12:00 | 16 komentarzy | 4 865 odsłony | Marek Oratowski
W czwartek na zdalnym posiedzeniu komisji ds. komunalnych reprezentanci dyrekcji libiąskiej kopalni odpowiadali na pytania temtajszych radnych. Jakie działania podjęli w sprawie minimalizowania wstrząsów?
16
Przedstawiciele ZG Janina proszą o wyrozumiałość w kwestii wstrząsów
ZG Janina, fot. Tauron Wydobycie S.A.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od końca listopada kopalnia eksploatuje ścianę 707, która generuje wstrząsy odczuwalne także na powierzchni. W sumie było ich 427, w tym cztery o dużej energii. Burmistrz i libiąscy radni zaprosili pracowników nadzoru kopalni, by o tym porozmawiać.

- Stosujemy strzelania torpedujące mające zmniejszyc naprężenie górotworu. Zakupimy niedługo lepsze wiertnice, by otwory do strzelania było można wiercić szybciej i było ich więcej. Zmniejszyliśmy postęp w ścianie z początkowych 8 do 4,5 metrów na dobę. Zamiast na cztery zmiany pracujemy na trzy. Aktualizujemy analizę drgań gruntu powodowanych przez wstrząsy. W poniedziałek 25 stycznia odbędzie sie posiedzenie zespołu z udziałem specjalistów z AGH i GIG. Wtedy postanowimy co dalej - poinformował kierownik kopalnianego działu tąpań Janusz Chowaniec. Na dole wstrząsy nie spowodowały zagrożenia bezpieczeństwa górników.

Przedstawiciele kopalni uspokajali, że w Żarkach, gdzie przebiega wydobycie, trwają sukcesywne przeglądy instalacji gazowej oraz stanu technicznego obiektów publicznych, czyli szkoły i kościoła.
Mieszkańcy zgłaszają szkody. Jednak - jak podają w kopalni - na razie z powodu pracy ściany 707 nie było żadnych uszkodzen konstrukcji budynku, a jedynie głównie zarysowania.

- Chciałbym przeprosić za negatywne skutki, jakie wiążą się z działalnością kopalni. Robimy wszystko, by je ograniczać. Bardzo prosimy o wyrozumiałość na to, co się dzieje - powiedział dyrektor techniczny ZG Janina Wojciech Kamiński.

Zaproponował w imieniu prezesa Tauron Wydobycie S.A formę rekompensaty dla mieszkańców Żarek i gminy. Radni mają w najbliższym czasie przedstawic propozycje, co to miałoby być. Na przykład Łucja Proksa zaproponowała, by kopalnia dołożyła się do planowanej budowy przedszkola w Żarkach.

Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym, papierowym wydaniu "Przełómu".