Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nie będziemy mogli odmówić mandatu? Kontrowersje wokół zmian w Kodeksie wykroczeń

11.01.2021 12:00 | 33 komentarze | 4 460 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Szykują się zmiany w Kodeksie wykroczeń. Pod projektem podpisało się 32 posłów, w tym poseł ziemi chrzanowskiej Krzysztof Kozik.
33
Nie będziemy mogli odmówić mandatu? Kontrowersje wokół zmian w Kodeksie wykroczeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaki cel przyświeca tym zmianom w prawie? Chodzi o usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia. Tak przynajmniej wynika z uzasadnienia projektu.

Burzę w internecie wywołał zaproponowany zapis dotyczący mandatów. Z ustawy ma zniknąć bowiem przepis mówiący, że „sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego". Teraz przy takiej odmowie sprawa jest kierowana do sądu, który rozstrzyga o winie lub jej braku. Jeżeli w życie wejdzie zmiana zaproponowana przez PiS, to mandat trzeba będzie przyjąć i zapłacić w ciągu siedmiu dni. Dopiero potem będzie można go zaskarżyć do sądu.

Opozycja krytykuje projekt. Twierdzi, że to ograniczanie praw obywatelskich, bo obywatel będzie musiał udowodnić swoją niewinność, a obecnie to państwo musi udowodnić winę obywatelowi.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy posła z Libiąża Krzysztofa Kozika, który podpisał się pod projektem zmian przepisów kodeksu.

- Oczekuję pewnych wyjaśnień z Warszawy, więc obecnie nie skomentuję - taką otrzymaliśmy dziś odpowiedź od posła PiS.

Projekt PiS nie podoba się jego koalicjantowi rządowemu, czyli Porozumieniu Jarosława Gowina.