Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kompostowanie. Na czym polega i czemu służy

05.01.2021 18:00 | 0 komentarzy | 3 317 odsłony | red
Dlaczego mięsne odpadki nie nadają się do frakcji bio ani do kompostownika?
0
Kompostowanie. Na czym polega i czemu służy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Dlaczego mięsne odpadki nie nadają się do frakcji bio ani do kompostownika?

Resztki pochodzenia zwierzęcego, w tym tłuszcze, zaburzają proces kompostowania. Efektem jest gnicie i nieprzyjemny zapach, uciążliwy zwłaszcza latem, bo mięso szybko się psuje. Przyciąga też różne robactwo i gryzonie. Aby uzyskać czystą frakcję bioodpadów, a z niej dobrej jakości kompost i nie narażać się na odór czy robaki, do brązowego pojemnika (lub własnego, przydomowego kompostownika) wrzucamy tylko odpadki pochodzenia roślinnego i skorupki jajek.

***

Czy można pakować bioodpady w worki biodegradowalne i w nich wrzucać je do brązowego pojemnika?

Nie. Bioodpady wyrzucamy luzem lub w papierowych torebkach (niezadrukowanych, nielakierowanych). Pozostałe, także te oznaczone przez producentów jako biodegradowalne lub kompostowalne, traktujemy jak zwykłe foliowe worki, bo nie rozkładają się samoczynnie w warunkach naturalnych. A w foliówkach bioodpadów nie wyrzucamy, bo zanieczyszczają frakcję i zaburzają proces kompostowania.

***

Dlaczego trawy już nie można oddawać w workach?

Do gromadzenia trawy służą brązowe pojemniki na bioodpady. Zgodnie z decyzją WIOŚ zostaliśmy zobowiązani do rezygnacji z worków ponieważ nagminnie pakowano do nich trawę świeżo skoszoną i mokrą, która często przez kilka dni stała w szczelnie zamkniętych workach. Przy wyższych temperaturach wszystko to kisiło się i gniło, a gdy w końcu trawa trafiała na składowisko, nie nadawała się do kompostowania, dodatkowo wydzielając odór.

***

Jeśli odpady zielone nie mieszczą się w pojemniku, czy można dokupić sobie więcej pojemników na bioodpady?

Tak, można dokupić dowolną liczbę brązowych pojemników (spełniających te same normy, co pojemniki dostarczone przez ZMGK) i wystawiać je podczas odbioru bioodpadów. Zostaną one opróżnione w ramach comiesięcznej opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

***

Jak przygotować odpady bio do odbioru zimą?

Aby odpady nie przymarzały do pojemników, prosimy aby mieszkańcy wystawiali je na zewnątrz w dniu odbioru, a nie dzień wcześniej wieczorem. Dlatego w zimie odbiory odpadów bio będą rozpoczynać się później niż zwykle, bo o godz. 7:00, aby każdy mógł rano wystawić pojemnik.

Bioodpady pakujmy do papierowych torebek, a dno kubła wyłóżmy gazetami. Unikajmy ubijania odpadów w pojemniku. Jeśli mamy ich więcej, to zbierajmy je do worka, a podczas odbioru będzie można je przesypać do pojemnika i oddać bez dodatkowych opłat. Odpady, które nie będą przymarznięte i zbytnio ubite, pracownicy AVR będą mogli poluzować dodatkowymi narzędziami i usunąć bez uszkadzania pojemnika. W razie potrzeby będą organizowane dodatkowe odbiory bioodpadów.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie