Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nie przegapcie tych 8. ciekawych i zaskakujących rozmów w 1. numerze "Przełomu"

11.01.2021 17:38 | 0 komentarzy | 4 059 odsłony | Andrzej Gawera
Pytamy o kulisy zdalnego nauczania, co robią w czasie pandemii emeryci, jak długo pociągną finasowo kluby sportowe, czym zajmują się teraz ludzie kultury, politycy; jakie są doświadczenia medyków, co covid zafundował biznesowi i samorządowi.
0
Nie przegapcie tych 8. ciekawych i zaskakujących rozmów w 1. numerze "Przełomu"
Bohaterowie "Przełomowych" rozmów na początek roku 2021
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nasi rozmówcy opowiadają o tym, jak jak rok 2020 zmienił nasze życie w różnych dziedzinach.

Radosław Warzecha, wójt Babic, w rozmowie z Grażyną Kaim, zwraca uwagę, że w pandemicznym roku legła w gruzach współpraca samorządów z orgnizacjami pozarządowymi, turystyka i kultura, a organizowanie zebrań wiejskich, stało się problemem. Mocno cierpią na tym relacje miedzyludzkie.

74-letni Zbigniew Klatka - twórca Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej, załużony obywatel powiatu chrzanowskiego, opowiedział Markowi Oratowskiemu o tym, jak zmieniło się życie seniora w czasie pandemii. Sam jednak nie narzeka, bo zajął się sprawami, na które nigdy wcześniej nie miał czasu. Kończy właśnie pisanie swojej książki.
Dr. n. med. Rafał Harat, ordynator oddziału pulmunoogii chrzanowskiego szpitala w rozmowie z Ewą Solak przyznaje, że zawodowych doświadczeń związanych z COVID-19 starczy medykom na lata, i że wiosna raczej nie będzie oznaczała końca walki z koronawirusem. Sam nigdy nie przypuszczał, że jako lekarz  będzie się mierzył  pandemią. Czego nauczyło go życie w minionym roku? - Wszystko zawsze miałem poukłdane jak w zegarku. Dziś nie planuję już nic! - mówi dr Harat.
Marek Sowa, poseł PO, w rozmowie z Tadeuszem Jachnickim, twierdzi, że zdalna praca polityka jest bardzo uciążliwa. Zwraca też  uwagę na skutki, jakie dla Małopolski może mieć krysys w branży turystycznej. Wspomina np. o 300 przewodnikach oświecimskiego muzeum, którzy od 10. miesięcy pozbawieni są możliwości świadczenia pracy, tak jak większość przedsiebiorców w powiecie tatrzańskim.
Paweł Drzewiecki z Chrzanowa, aktor, dyrektor Teatru Malego w Tychach, opowiada Agnieszcze Filipowicz o pozbawionych zajęcia artystach, którzy czasem desperacko gotowi sa podjąć się np. pracy na budowie. Nie tyle z powodów ekonomicznych, co dlatego, że mają dość bezczynności.
Aneta Drzewiecka, dyrektorka chrzanowskiego MOKSiR, mówi o widzach teskniących za koncetrami spektaklami i do tego, aby odświetnie się ubrać i wyjść z domu, bo co to za przyjemność ogladać spektakl czy film w pidżamie, za szklaną barierą...
Paweł Siejka, nuczyciel historii w ZSECH w Trzebini, w rozmowie z Łukaszem Dulowskim, zdradza kulisy zdalnego nauczania. Tego prowadzonego w warunkach chaosu w marcu i obecnego. Twierdzi, że technicznie jest znacznie lepiej, ale podczas zdalnych lekcji i tak czuje się czasem jak "dziad gadajacy do obrazu". Z wywiadu dowiecie się też m.in., dlaczego powót do stacjonarnej  szkoły będzie trudny i na co cierpi polska edukacja.
Marcin Dęsoł, prezes pierwszoligowego Unimetal Recycling MTS Chrzanów w piłce ręcznej, opowiedział Michałowi Koryczanowi, co pandemia uczyniła z finansami klubów sportowych i dlaczego drugiego takiego roku kluby nie wytrzymają.
Krzysztof Pietrzyk, ekonomista, menedżer, prezes zarządu CTL LOgistics GmbH w Berlinie, mieszkaniec Trzebini, w rozmowie z Alicją Molendą  opowiada o warunkach spełniania zawodowych marzeń zagranicą, kryzysie jako czasie sprawdzianu dla biznesu i nieodłącznym towarzyszu działalności gospodarczej, pożytkach przyspieszonej cyfryzacji w wielu dziedzinach życi oraz receptach na biznesowy sukces.

Tygodnik "Przełom" nr 1. jest dostępny do wtorku w punktach sprzedaży.

Kto nie zdąży kupić wersj papierowej, zapraszamy do naszego internetowego sklepu Tutaj "Przełom" w wersji elektronicznej. życząc Państwu miłej lektury.