Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

23.12.2020 00:00 | 0 komentarzy | 2 675 odsłony | red

Materiał promocyjny

Firma Dan Cake Polonia, czołowy producent w branży piekarniczo-cukierniczej w Polsce, rozbudowuje swój zakład w Chrzanowie o własne centrum logistyczne. To kolejny etap inwestycji realizowanych przez spółkę w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
0
Dan Cake rusza z rozbudową zakładu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt obejmuje budowę centrum logistycznego, składającego się z trzech hal: załadunkowej, łącznikowej oraz w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Inwestycja uwzględnia również niezbędną infrastrukturę, taką jak drogi dojazdowe czy parkingi. Nowe powierzchnie zajmą ponad 4,5 tys. m2 powierzchni. Tym samym po rozbudowie metraż zakładu wzrośnie do ponad 20 tys. m2.

Rozbudowa zakładu to kolejny etap intensywnego rozwoju spółki. Całość przedsięwzięcia, realizowanego na postawie decyzji PSI, ma łączną wartości ponad 70 mln złotych. W związku z tym właśnie projektem w zakładzie Dan Cake została już uruchomiona kolejna linia do produkcji Bułeczek Mlecznych i Bułek do Burgerów, a także kończy się etap realizacji automatyki w strefie pakowania w nowej hali produkcyjnej, poprzez zastosowanie robotów UR oraz robota sztaplującego kartony firmy Rober. Ten drugi po rozbudowie zakładu będzie przekazywał całe palety, za pomocą sieci taśmociągów, do nowoczesnego magazynu wysokiego składowania. Obiekt ten będzie miał wysokość nieco ponad 30 metrów, czyli będzie jednym z najwyższych budynków w Chrzanowie i będzie w stanie pomieścić do 5 tysięcy palet.


- Rozbudowa zakładu produkcyjnego stanowi ważną część długofalowej strategii rozwoju firmy Dan Cake. Dążymy do tego, aby być firmą nowoczesną, korzystającą z najnowszych osiągnięć techniki. Swój rozwój realizujemy jednak zawsze w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, nie tylko dbając o środowisko naturalne, ale również o lokalne społeczności oraz naszych długoletnich partnerów biznesowych - mówi Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu Dan Cake Polonia. - Rynek pieczywa pakowanego systematycznie rośnie, dlatego jako lider w branży chcemy z wyprzedzeniem odpowiadać na rosnące potrzeby konsumentów w tym zakresie - dodaje.


Magazyn wysokiego składowania to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Odznacza się tym, że posiada większą powierzchnię użytkową i zdecydowanie wyższy stopień wypełnienia kubatury obiektu, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych magazynów. Najważniejszą korzyścią wynikającą ze składowania towarów w magazynie wysokoregałowym jest znaczące obniżenie kosztów poprzez efektywniejsze wykorzystanie powierzchni oraz zoptymalizowanie procesów magazynowych. Tego typu magazyny są energooszczędne i dźwiękoszczelne, nie powodują również dodatkowych emisji hałasu czy też generowania zanieczyszczeń do atmosfery.

Równie warty podkreślenia jest fakt, iż zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania zapewniają pracownikom zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa pracy.

Obiekt wyposażony będzie w wielopoziomowe regały, specjalistyczne rampy przeładunkowe, programowane transportery, przenośniki oraz specjalistyczne układnice i dźwignice regałowe. Analiza stanów magazynowych prowadzona będzie ponadto poprzez zintegrowany system komputerowy, co zagwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych towarów.

Nowe centrum logistyczne Dan Cake, ze względu na wysoki stopień mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowo-logistycznych, będzie wymagało zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych i logistycznych. Oprócz poszukiwania nowych pracowników firma już teraz dba o systematyczny rozwój i doszkalanie swojej kadry pracowniczej.

Rozbudowa będzie tak zorganizowana, aby nie paraliżować pracy zakładu i z zachowaniem jego pełnych mocy produkcyjnych. W związku z inwestycją nastąpi jednak zmiana organizacji ruchu - między innymi zamknięta zostanie część byłej ulicy Transportowców, kupiona kilka lat temu od Gminy Chrzanów, po jej ostatecznym wyłączeniu z rejestru dróg publicznych. Pomimo tego faktu, ta część działki Dan Cake była aż do teraz w pełni udostępniana mieszkańcom Chrzanowa.

Ulica Transportowców, począwszy od ul. Szpitalnej, aż do bram Zakładu stanie się w przyszłości ślepą drogą. Zniwelowanie ruchu samochodów ciężarowych w tym miejscu będzie niewątpliwie dużą ulgą dla istniejących nieopodal osiedli przy ulicach Botanicznej oraz Kasztanowej. Cały ruch drogowy do firmy Dan Cake będzie odbywać się nowo wybudowaną ulicą Ireny Sendlerowej, której koszty projektowania w całości poniosła firma Dan Cake.

Plany dotyczące nowej organizacji ruchu drogowego w okolicy zakładu produkcyjnego były realizowane w ścisłej współpracy z włodarzami gminy Chrzanów oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego, mając na uwadze zarówno podniesienie konkurencyjności miasta Chrzanów, jak i dobro okolicznych mieszkańców oraz pracowników - Dan Cake jest bowiem jednym z największych pracodawców w regionie.
Zakończenie rozbudowy planowane jest na grudzień 2022 roku.

Materiał promocyjny