Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Po transakcji pili piwo, wino, wódkę lub herbatę. A co przy innych okazjach?

08.12.2020 12:00 | 0 komentarzy | 4 086 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Opis tych i wielu innych zwyczajów przy różnych okazjach znajdziemy w książce "Powiat chrzanowski w Wielkim Księstwie Krakowskiem. Monografia Historyczno - Geograficzna" Stanisława Polaczka.
0
Po transakcji pili piwo, wino, wódkę lub herbatę. A co przy innych okazjach?
Wydanie z 1914, źródło: Biblioteka Narodowa, zrzut
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Powstała ona z końcem XIX wieku. W 1894 roku została doceniona w konkursie Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie. Doczekała się dwóch wydań: w 1898 roku oraz rozszerzonego w 1914. Oba są dostępne za darmo w internetowej bibliotece POLONA.

Jak czytamy, powiat chrzanowski był cząstką Białej Chrobocyi, później Małopolski, od roku 1815 Wolnej Rzeczypospolitej, a od 1846 to część Wielkiego Księstwa Krakowskiego. Naturalne jego granice tworzyły od północy Przemsza Biała, od zachodu Przemsza Czarna a od południa Wisła.

Autor doskładanie charakteryzuje nie tylko położenie geograficzne, ale nawet klimat poszczególnych części powiatu, czy wspomniane zwyczaje miejscowej ludności.

Do tego stopnia, że wskazuje na różnice chociażby w obrządkach kultywowanych w Krzeszowicach, Luszowicach, Gromcu, Gorzowie czy wielu innych...: Panna młoda ma na sobie ubiór świąteczny, na głowie wianeczek z mirtu (okolice Rudawy, Krzeszowic, Trzebini) albo welonik mały (okolica Czernej i Szczakowej).

Zresztą w tej jednej z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która zgromadziła trzy miliony obiektów cyfrowych - książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych znajdziemy niemało rzeczy wspominających ziemi chrzanowską.