Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ile kosztuje choinka na święta?

30.11.2020 17:00 | 1 komentarz | 4 196 odsłony | Łukasz Dulowski
W sprzedaży pojawiły się drzewka iglaste, którymi co roku dekorujemy nasze mieszkania przed Bożym Narodzeniem.
1
Ile kosztuje choinka na święta?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Najwięcej jest coraz bardziej popularnej w Polsce jodły kaukaskiej. W marketach budowlanych kupimy całkiem ładną jodłę kaukaską, wysoką na około jeden metr, już za niespełna 60 zł, a świerk serbski za 40 zł.

W sklepach ogrodniczych jest drożej. Za metrową jodłę kaukaską trzeba dać 70 - 100 zł.


EKSPERYMENT Z JODŁĄ KAUKASKĄ

W grudniu zeszłego roku kupiłem w sklepie ogrodniczym jodłę kaukaską. Przez zimę stała w pokoju w temperaturze 22-23 stopni Celsjusza. Była często podlewana, więc w okolicach stycznia zaczęła już wypuszczać nowe pędy.

Na różnych forach ogrodniczych przeczytałem, że jeśli w lutym "wyprowadzę" ją z pokoju, to dobrze, by trafiła do jakiegoś garażu lub domku gospodarczego i znalazła się najlepiej przy oknie. Trzeba do donicy lać dużo wody, ale szanse, że przyjmie się po wkopaniu do ogrodu wynoszą 10 procent. System korzeniowy takich świątecznych drzewek jest okrojony i przy nagłej zmianie temperatury nie ma co liczyć na cuda.

Postanowiłem więc, że przetrzymam moją jodłę kaukaską w pokojowych warunkach do kwietnia. Potem ją wkopałem do ogrodu, kiedy już na zewnątrz było powyżej 15 stopni Celsjusza. Oszczędziłem jej szoku termicznego. Codziennie obficie podlewałem. Na początku, nowe pędy, pochodzące jeszcze z domowej hodowli, zmarniały. Pomyślałem, że jednak nic z tego nie będzie. Mimo wszystko dalej podlewałem systematycznie. Wytrwałość opłaciła się. Teraz jodła posiada dorodne nowe odrosty. Jeśli tylko przeżyje nadchodzącą zimę, to kiedyś stanie się pięknym drzewem.