Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

28.11.2020 10:00 | 0 komentarzy | 1 529 odsłona | Tadeusz Jachnicki
LEKTURA NA WEEKEND.
Życie niemieckiego Żyda, całkowicie zasymilowanego, weterana I wojny światowej, zmienia się z dnia na dzień, a właściwie jednej nocy - Nocy Kryształowej. Dwa dni po tym, jak inny, 17-letni Żyd zabija (w zemście za krzywdy, jakich doznała jego rodzina od władz III Rzeszy) niemieckiego dyplomatę.
0
Podróżny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Książkowy bohater, Silbermann, dowiaduje się z prasy, że "Żydzi wypowiadają wojnę narodowi niemieckiemu". Tego, że trwa wojna, byłem świadomy. Ale tego, że to ja ją wypowiedziałem, dowiaduję się dopiero teraz - pomyślał.

Jednak "Podróżny" to nie powieść o kłamliwej propagandzie, której ulegają tłumy, ale przede wszystkim o wykluczeniu; o bierności, która zawsze staje u boku przemocy; o utracie bliskich, godności, rozumu. Pokazuje genezę Holocaustu.

Czyta się jak współczesny thriller. Choć napisana 81 lat temu, jest wyjątkowo aktualna.

Autor, Urlich A. Boschwitz, uciekł z Niemiec w 1935 roku. "Podróżnego" napisał w wieku 23 lat, w cztery tygodnie po Nocy Kryształowej. Sam zginął cztery lata później. W statek, na którym był w drodze do Australii, uderzyła torpeda wystrzelona przez niemiecki okręt podwodny.