Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego udawali handlarzy i okradali ludzi

24.11.2020 17:00 | 24 komentarze | 17 126 odsłon | Michał Koryczan
Łupem przestępczego kwartetu padło kilkadziesiąt tysięcy złotych.
24
Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego udawali handlarzy i okradali ludzi
Fot. KPP w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje KPP w Krakowie, przestępcy przychodzili do starszych osób pod pretekstem sprzedaży koców lub firan. Dopytywali się również o niepotrzebne stare ubrania lub prosili o wodę do chłodnicy samochodowej.

Kiedy się dostali do środka budynku, jeden ze złodziei zagadywał domowników, a drugi zasłaniał widok na inne pokoje, rozkładając koc lub firanki, którymi rzekomo handlowali. Trzeci z przestępców, wykorzystując nieuwagę domowników, szabrował, kradł pieniądze.

Łącznie z trzech domostw sprawcy ukradli ponad 65 tysięcy złotych. Pokrzywdzone osoby sprawę zgłosiły na policję.

Funkcjonariusze ustalili i zatrzymali złodziei, którymi okazało się małżeństwo w wieku 59 i 61 lat, ich 33-letnia córka z powiatu chrzanowskiego oraz 37-letni mieszkaniec powiatu zawierciańskiego. Cała czwórka dokonywała kradzieży na tzw. legendę „handlu obwoźnego. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty i trafiły do aresztu.

W czasie śledztwa okazało się, że było więcej osób, które padły ofiarą tych samych złodziei. Seniorce z powiatu proszowickiego ukradli 2,5 tys. zł, starszemu mężczyźnie z powiatu suskiego 18 tys. zł. Z kolei w Miechowie dokonali rozboju na starszym mężczyźnie. Przestępcy przytrzymali mu ręce i ukradli z kieszeni marynarki 5 tys. zł.

Jak informuje KPP w Krakowie, zatrzymani przestępcy usłyszeli w prokuraturze dodatkowe zarzuty kradzieży, a dwoje z nich zarzut rozboju. Policjanci zabezpieczyli od podejrzanych pieniądze (ponad 95 tysięcy złotych) na poczet zadośćuczynienia za wyrządzone pokrzywdzonym szkody.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat więzienia, za kradzież 5 lat więzienia, a za rozbój 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypuszczają, że podejrzani w podobny sposób mogli okraść jeszcze większą ilość osób. Apelują o zgłaszanie się pokrzywdzonych do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, dzwoniąc pod numer telefonu 47 83 57 640, ewentualnie na numer 112. Sprawcy poruszali się m.in. ciemnogranatowym oplem vectra srebrnym mitsubishi carisma.

 

Przeczytaj również:

Oto klasyfikacja strzelców po rundzie jesiennej

Uwaga kierowcy. Droga powiatowa będzie zamknięta

Bloki energetyczne w Elektrowni Siersza zostaną wyłączone

KORONAWIRUS. 49 ofiar COVID-19 w powiecie chrzanowskim od początku pandemii (RAPORT - 23.11.2020)

Szkoła z Trzebini dostała tablety dla uczniów i nauczycieli, jako jedna ze 120 placówek w Polsce

W Zagórzu stanęła latarnia umarłych. Co to takiego?

W Libiążu 10 lat temu piłkarze walczyli o awans do finałów mistrzostw Europy (ZDJĘCIA)

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki meczów ligowych