Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Spotlight. Zdrada

14.11.2020 10:00 | 2 komentarze | 1 797 odsłona | Tadeusz Jachnicki
LEKTURA NA WEEKEND.
Po sporządzeniu i opublikowaniu przez sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na życzenie papieża Franciszka 400-stronicowego raportu na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych Theodore'a McCarricka - trudno nie przypomnieć książki amerykańskich dziennikarzy śledczych "Boston Globe", nagrodzonej Pulitzerem.
2
Spotlight. Zdrada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dowody, relacje ofiar, zeznania świadków, dokumenty... Połączenie tego wszystkiego w całość stanowi wstrząsającą historię skandalu, który rozegrał się w bostońskiej archidiecezji. Właśnie te odkrycia rzuciły światło na wieloletni problem przestępstw seksualnych popełnianych przez księży i ich tuszowanie.

To trudna lektura, zwłaszcza dla katolika, ale w mojej ocenie obowiązkowa. Nie możemy przecież stosować mechanizmu wyparcia. Z prawdą, nawet najtrudniejszą, trzeba się zmierzyć.

"Spotlight" to książka wielokrotnie wznawiana. W Polsce wydanie z 2016 roku wciąż jest dostępne w wielu księgarniach. Polecam też film (2015) pod tym samym tytułem, który został nagrodzony Oscarami w kategorii najlepszy film roku oraz za scenariusz, a Rachel McAdams była nominowana w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.