Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

W poniedziałek ruszył pierwszy małopolski szpital tymczasowy

26.10.2020 12:00 | 0 komentarzy | 3 890 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Dawny szpital uniwersytecki bardzo się przydał.  Od roku stał pusty. Teraz może ratować życie i zdrowie chorych na COVID-19, podbnie jak szpitale MSWiA.

0
W poniedziałek ruszył pierwszy małopolski szpital tymczasowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Krakowie są dwa szpitale resortowe: 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie.

W szpitalu wojskowym na początku października dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia były przeznaczone 4 izolatki. Później zwiększono ten zasób do 15 łóżek, następnie 40, a kilka dni później - do 44 łóżek. Ostatnie decyzje zwiększyły tę liczbę do 90 łóżek. Przy 16 są respiratory.

Z kolei krakowski Szpital MSWiA na początku października uruchomił dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia 10 izolatek. Od 12 października placówka zwiększyła ten zasób do 40 łóżek (przy czterech są respiratory).
To właśnie Szpital MSWiA stał się dzisiaj jedną z placówek, które w całości zostały przekształcone pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Szpital został zobowiązany do przygotowania od 26 października łącznie 140 łóżek „covidowych", w tym 7 intensywnej opieki medycznej.

- Jest to jedna z placówek, które zostały wskazane przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekształcenia na wzór szpitali jednoimiennych. Trwają uzgodnienia z NFZ w zakresie kolejnych szpitali, które zostałyby w całości przekształcone na szpitale „covidowe". Po zakończeniu tych uzgodnień wojewoda wyda decyzje określające ostateczną liczbę łóżek „covidowych" w tych szpitalach oraz termin ich uruchomienia. Co do zasady, zakładamy, że proces ten będzie realizowany etapowo - tak, aby zachować równowagę systemu i ograniczyć potrzebę relokacji pacjentów - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Dodaje, że liczba łóżek w Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 zwiększyła się od poniedziałku do 2400 (w niedzielę 1763 było zajętych).

Minister Zdrowia zdecydował również o reaktywowaniu bazy szpitalnej w zespole budynków - niewykorzystywanego obecnie - Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej i Kopernika (UJ). Będzie to pierwszy małopolski - możliwy do uruchomienia w stosunkowo krótkim czasie - tymczasowy szpital COVID-19. Rok temu wyprowadził się stamtąd do Prokocimia szpital uniwersytecki, a infrastruktura medyczna pozostała.

W oparciu o CUMRiK zakładany jest wzrost o 200 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 50 łóżek intensywnej opieki medycznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. „szpitalem patronackim" tego tymczasowego szpitala COVID-19.

Wojewoda wystąpił też do dyrektorów małopolskich szpitali o wytypowanie personelu medycznego, który mógłby zostać oddelegowany do pracy w szpitalu tymczasowym.

- Dzięki odpowiedziom, które otrzymaliśmy, będzie możliwe szybsze uruchomienie planowanych działań i skompletowanie zespołu CUMRiK-u. Finalizowane są też działania dotyczące drugiego małopolskiego szpitala tymczasowego (m.in. dotyczące wyboru podmiotu, który wykona prace adaptacyjne). Działania te przedstawimy w najbliższym tygodniu, po sfinalizowaniu ostatnich formalności i ustaleń - kończy Paździo.