Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Historia kawy - jak i kiedy kawa dotarła do Polski?

23.10.2020 14:25 | 0 komentarzy | 2 515 odsłony | red

Materiał promocyjny

Kawa - napój, bez którego wiele osób z całego świata nie wyobraża sobie dnia. Przygotowywany z palonych i zmielonych ziaren kawowca, podawany zazwyczaj na gorąco, ale również na zimno. Kawosze czują się dzięki niemu pobudzeni, orzeźwieni i gotowi na wyzwania, jakie przyniesie im dany dzień. Kawa jest cennym napojem, zawierającym przeciwutleniacze, jednak spożywana w nadmiernych ilościach może szkodzić zdrowiu. Jaka jest historia kawy i w jaki sposób znalazła się w Polsce?

0
Historia kawy - jak i kiedy kawa dotarła do Polski?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wyglądały początki jednego z najsłynniejszych napojów świata?

Historia odkrycia owoców kawowca sięga czasów starożytnych. Konkretna data jest jednak nieznana - przyjmuje się, że owoce wykorzystywano w Etiopii już w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Napój przygotowywano wówczas w zupełnie inny sposób niż obecnie. Owoce nie były uprawiane, zbierano je z naturalnie występujących stanowisk. Gotowało się je z dodatkiem masła i soli, a następnie wypijało. Dopiero dzięki Beduinom z krajów arabskich rozpowszechniono sposób preparowania oraz prażenia, które umożliwiły wytwarzanie odpowiedniego wywaru. Właściwości napoju sprawiały, że nie wszędzie cieszył się on uznaniem od początku. W niektórych krajach zakazano picia kawy. Szybko rosnąca popularność sprawiła jednak, że w końcu zniesiono wszelkie ograniczenia i zakazy. Pierwszą kawiarnię otwarto w Stambule w 1554 roku.

W jaki sposób kawa znalazła się w Polsce?

Kawa dotarła do Polski pod koniec XVII wieku za sprawą panujących nad Mołdawią Turków. Początkowo nie cieszyła się popularnością, uważano ją wręcz za szkodliwą i niesmaczną. Prawdopodobną przyczyną tego, że nie darzono napoju zaufaniem był właśnie sposób, w jaki znalazł się on w Polsce. Miał on jednak również swoich ogromnych zwolenników. Miłośnikami kawy byli między innymi Jan III Sobieski czy Bogdan Chmielnicki. Prawdziwą popularność napój zyskał na przełomie XVII i XVIII wieku. Pierwsze kawiarnie nazywane kafehausami pojawiły się na Pomorzu. Niedługo potem zaczęły rozprzestrzeniać się po całej Polsce.

Popularność kawy rosła w bardzo szybkim tempie, a wzmianki na jej temat pojawiały się nawet w podręcznikach medycznych. Pisano o niej, że jest pomocna w schorzeniach układu pokarmowego. Mimo iż na początku był to napój dostępny wyłącznie dla elit, szybko stał się łatwo dostępną używką propagowaną przez polskie czasopisma. Pomimo wielu protestów ze strony przeciwników, napój stawał się coraz bardziej popularny i zyskiwał nowych miłośników. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych napojów nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Popularne legendy o kawie

Coś tak wspaniałego i niesamowitego jak kawa musi mieć swoją legendę. Na temat napoju istnieje co najmniej kilka takich historii. Najpopularniejsza legenda mówi o etiopskim pasterzu o imieniu Kaldi, żyjącym przypuszczalnie w IX wieku. Podczas obserwacji swoich kóz dostrzegł, że jedna z nich zachowywała się inaczej niż pozostałe - była energiczna i mocno pobudzona. Mądry pasterz zauważył, że koza zjadła owoce z pewnego krzaka. Bez namysłu postanowił również ich skosztować. Po krótkim czasie poczuł niesamowity przypływ energii, który sprawił, że natychmiast podzielił się swoim odkryciem z innymi.

Inna legenda mówi o odkryciu kawy jako o boskiej ingerencji. Schorowany i zmęczony Mahomet pewnej ciemnej nocy otrzymał od Archanioła Gabriela niezwykły napój - kawę, która w kilka chwil podniosła mężczyznę na nogi. Co więcej, dzięki niej zdołał on zabić czterdziestu mężczyzn, a następnie uszczęśliwić czterdzieści kobiet.

Więcej: kawepale.pl/pl/

Materiał promocyjny