Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty

15.10.2020 13:28 | 0 komentarzy | 492 odsłony | red

Materiał promocyjny

Przy podejmowaniu jakichkolwiek inwestycji, zwłaszcza związanych z nowymi technologiami, bardzo istotną rzeczą jest bezpieczeństwo. Ta zasada tyczy się również kryptowalut. Przed podjęciem decyzji o wymianie pieniędzy na kryptowaluty należy zorientować się w jaki sposób one działają. To w znaczny sposób ułatwi zrozumienie jak wyglądają transakcje, w jaki sposób je wykonywać oraz jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty. Podstawowa różnica między walutami FIAT, a kryptowalutami to decentralizacja. Brak jakiejkolwiek instytucji nadzorującej może być niekorzystny.

0
Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Na przykład przy popełnieniu błędu przy przelewie w banku można kontaktować się z bankiem i anulować transakcję. Jest to możliwie, ponieważ i tak przelew musi przejść weryfikację zanim zostanie wykonany. W przypadku kryptowalut błąd oznacza utratę środków. Ponieważ nie ma nikogo, kto nadzoruje przelewy nie muszą przechodzić autoryzacji i wykonywane są od razu. Podobnie wygląda sytuacja z przechowywaniem kryptowalut. Jest to młody i prężnie rozwijający się rynek, więc dość dynamicznie pojawiają się nowe możliwości i firmy oferujące usługi przechowywania kryptowalut. Część z nich to niestety oszustwa żerujące na niedoświadczonych nowych na tym rynku inwestorach. Miejsca, gdzie przechowywane są kryptowaluty nazywane są portfelem kryptowalut.

Ciężko jest określić, który z nich jest najlepszy ponieważ istnieją różne rodzaje portfeli, które mają swoje plusy i minusy w zależności od celu przechowywania i zaawansowania użytkownika. Najbezpieczniejsze są portfele offline. Są to walety, które nie są podłączone do sieci, co oznacza, że są niedostępne dla hackerów. Z tych z kolei można wybrać tak zwany Paper Wallet lub Hardware Wallet. Oba skierowane są raczej do zaawansowanych użytkowników. Pierwszy to portfel papierowy, czyli tak naprawdę ciągi znaków.

Zakładając taki portfel użytkownik dostaje adres portfela, klucz publiczny i klucz prywatny. Jedyną możliwością dostania się do portfela to znajomość tych kluczy. Tak więc w przypadku zapamiętania ich lub schowania gdzieś w bezpiecznym miejscu z tego portfela nie da się ukraść środków. Hardware wallet to portfel sprzętowy, który w prostym tłumaczeniu pamięta za użytkownika wygenerowane klucze. Podłączany jest do internetu na chwilę w momencie aktualizacji portfela, a następnie w trybie offline przechowuje kryptowaluty użytkownika. W obu tych przypadkach jedyną możliwością utraty środków jest zgubienie ciągu znaków, portfela sprzętowego lub kradzież ich. Pozostała grupa portfeli to różnego rodzaju aplikacje na telefon, komputer programy lub nawet banki i giełdy, które oferują przechowywanie kryptowalut.

Zachęcają one dużo wygodniejszym interfejsem, wygodą, a nawet ostatnio popularnym stakingiem. Polega on na proficie w formie procentu od depozytu, jaki użytkownik złoży w danym miejscu. Sięgają one nawet do 20% w skali roku. Najważniejsze jest jednak by zdać sobie sprawę, że w tego typu portfelach użytkownik nie dostaje klucza prywatnego, nie ma do niego wglądu lub klucz ten jest generowany przez aplikacje, co oznacza, że właściciele firmy też go widzą. Konsekwencja tego jest taka, że właściciele firmy i każda osoba, która pozna klucz prywatny np. hacker jest w stanie przesłać kryptowaluty w dowolne miejsce. Dlatego przetrzymywanie znacznej ilości kryptowalut na tego typu portfelach jest niebezpieczne. Rekomenduje się przetrzymywanie coinów na portfelach offline, a online wallety wykorzystywać tylko do wykonywania transakcji lub wymiany.

 

Materiał promocyjny