Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

7 ważnych rzeczy związanych z rejestracją domeny

14.10.2020 11:52 | 0 komentarzy | 1 105 odsłona | red

Materiał promocyjny

Rejestracja domeny to teoretycznie proste zadanie, które wymaga poświęcenia dosłownie kilku minut. Po tym czasie dany adres będzie już do twojej dyspozycji. Warto jednak mieć świadomość, na jakich zasadach możesz korzystać z domen, jakie masz prawa i obowiązki. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

0
7 ważnych rzeczy związanych z rejestracją domeny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Domeny – 7 ważnych rzeczy

Żeby dana nazwa była do twojej dyspozycji, najpierw musisz ją zarejestrować. Zebraliśmy dla ciebie kilka faktów związanych z kupowaniem domen, których świadomość może ci ułatwić korzystanie z nich.

  1. Domena nie jest twoją własnością – rejestrując adres, stajesz się jego abonentem. Nie ma znaczenia, czy opłacisz nazwę na rok czy na 10 lat. Masz prawo do niej tak długo, jak długo będziesz przedłużać okres korzystania z niej. W momencie jednak, kiedy nie zapłacisz za kolejny rok, adres po pewnym czasie trafi do puli wolnych domen i każdy będzie mógł go zarejestrować.
  2. Domeny mają swój cykl życia – w zależności od rozszerzenia, nazwa ma inny cykl życia. Najczęściej można ją zarejestrować na 365 dni, ale jeśli nie opłacisz jej w terminie, to jeszcze nic straconego. Wtedy z reguły przechodzi ona w cykl, w którym nadal możesz ją przedłużyć, ale do momentu dokonania płatności nie będziesz mógł z niej korzystać. Dopiero po tym okresie domena trafia do puli wolnych adresów i każdy będzie dostępna dla każdego.
  3. Brak rezerwacji domen .pl – jeszcze nie tak dawno rozszerzenia .pl można było rezerwować. Tzn. wybierałeś interesującą cię domenę i następnie zastrzegałeś ją dla siebie na 14 dni. Jeśli nie opłaciłeś abonamentu w tym czasie, to nazwa przechodziła w stan, w którym można ją było zarejestrować wyłącznie od razu. Obecnie rezerwacja nie jest dostępna. Żeby domena była do twojej dyspozycji, musisz zapłacić za jej roczne użytkowanie. Nie ma znaczenia to, który internauta pierwszy rozpocznie proces rejestracji – liczy się moment opłacenia adresu.
  4. Różne zasady transferu domeny – jednym z ważnych czynników przy wyborze operatora może być kwestia zasad dokonywania transferu, czyli przenoszenia obsługi adresu do innej marki. Potrzebujesz do tego kodu authinfo, który operatorzy wydają na różnych zasadach. Możliwe, że znajdziesz go po zalogowaniu się do panelu administracyjnego albo otrzymasz go na wniosek wysłany elektronicznie lub tradycyjnie. Łatwość dostępu do kodu ma znaczenie głównie w przypadku osób zarządzających bardzo dużą liczbą domen.
  5. Hosting i domena w różnych firmach – hostingu, czyli powierzchni serwerowej i domeny nie musisz rejestrować u tego samego usługodawcy. Możesz zdecydować się na ofertę różnych firm. Jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie hostingu i domeny w jednym miejscu, choćby ze względu na zdecydowanie łatwiejsze zarządzanie nimi. Poza tym, wybierając dwie usługi, często możesz liczyć na zniżki.
  6. Nie każda firma oferuje wszystkie popularne rozszerzenia – o ile najczęściej u polskich operatorów domen bez problemów zarejestrujesz nazwę krajową .pl czy też regionalną, jak np. .waw.pl, to już trudności możesz mieć z tym, żeby kupić adresy narodowe innych krajów, np. niemieckie .de czy tzw. nowe domeny, takie jak  .pizza czy .marketing. Jeśli interesuje cię rejestracja domeny z konkretnym rozszerzeniem czy rozszerzeniami, to sprawdź, czy dana firma ma je w ofercie. Inaczej może się to skończyć tak, że swoimi adresami będziesz zarządzać za pomocą paneli administracyjnych kilku firm.
  7. Prawa do domeny można przenieść – domeny nie możesz sprzedać, gdyż nie jest ona twoją własnością, ale możesz za to zbyć prawa do niej. Jeśli masz stronę internetową, która ma zmienić właściciela, to jak najbardziej możesz na niego przenieść prawa do domeny. Wystarczy skorzystać z cesji. Na takim dokumencie należy podać dane dotychczasowego abonenta i nowego, podpisać pismo i wysłać je do operatora. Następnie firma na wniosek przeniesie obsługę domeny na wskazane konto nowego korzystającego.

To tylko wybrane istotne zagadnienia związane z domenami. Warto mieć świadomość, jak działa ta branża i na co zwrócić uwagę, rejestrując adres.

Materiał promocyjny