Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Dużo kultury w Małopolsce w nadchodzący weekend. Korzystajmy!

11.09.2020 13:42 | 0 komentarzy | 3 701 odsłony | Alicja Molenda

Przed nami sobota i niedziela. Kto nie ma pomysłu, co robić w czasie wolnym, to przekazujemy informacje o najciekawszych wydarzeniach w regionie.

0
Dużo kultury w Małopolsce w nadchodzący weekend. Korzystajmy!
Jedzonko. Spektakl Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie fot. Bartek Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncerty

W ogrodach, bazylikach i zamkach

Opera Krakowska inauguruje nowy sezon artystyczny na terenie ogrodu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Podczas specjalnego koncertu galowego zabrzmią najpiękniejsze utwory ze światowego repertuaru operowego, m.in. „Wesela Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Cyganerii" Giacomo Pucciniego, czy „Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego. Dla publiczności zaśpiewają m.in. Iwona Socha, Monika Korybalska, Paula Maciołek, Jarosław Bielecki i Adam Szerszeń, z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Całość otworzy zaś uwertura z opery „Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego.

Kiedy? Sobota 12 września, godz. 17.30.

----------------------------------------------------------

Muzyka na szczytach

Niezwykle wrażenia muzyczne czekają melomanów również w Zakopanem, gdzie rusza kolejna edycja festiwalu Muzyka na Szczytach. Imprezę otwierają wydarzenia:

- koncert „Quasi una fantasia a'la polacca" w Kościele św. Krzyża, z udziałem Eliasa Davida Moncado (laureata 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu) i klawesynistki Małgorzaty Sarbak (sobota 12 września, godz. 19.00);

- spektakl muzyczny „Milczenie syren" w Teatrze Witkacego - projekt zainspirowany nowelą Franza Kafki, do którego twórca - wiolonczelista Michał Pepol zaprosił aktorkę Magdalenę Cielecką (niedziela 13 września, godz. 19.00).

W wyjątkowej przestrzeni wystąpi w ten weekend także Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Soliści i muzycy pod batutą Rafała Janiaka wezmą udział w specjalnym koncercie VI edycji Dni Jerozolimy w Miechowie. W miechowskiej Bazylice Grobu Bożego zabrzmią utwory z dorobku Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kiedy? Sobota 12 września, godz. 16.30.

-----------------------------------------

Klezmerzy w Dębnie

Muzeum Zamek w Dębnie zaprasza na wyjątkowy koncert pod hasłem „Klezmer and Beyond", podczas którego zabrzmi muzyka żydowska i klasyczna, również z Małopolski. Przed publicznością wystąpi holenderskie duo NIHZ, które w swojej twórczości sięga po m.in. piosenki w języku jidysz.

Kiedy? Sobota 12 września, godz. 17.00.

------------------------------------------------------------

Możdżer w Mościcach

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie miejscem zwieńczenia jednej z bardziej znaczących imprez polskiej kinematografii! Właśnie tam w najbliższą sobotę odbędzie się gala zakończenia 34. edycji konkursu Tarnowska Nagroda Filmowa. Wieczór uświetni występ wybitnego pianisty i kompozytora Leszka Możdżera.

Kiedy? Sobota 12 września, godz. 19.00.

-------------------------------------------------------------
Spektakle

O jedzonku i Stachurze

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie otwiera nowy sezon premierą „Jedzonka". Jak mówią twórcy tematem ich spektaklu będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko:
- To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?.
Spektakl reżyseruje Katarzyna Szyngiera, w obsadzie m.in. Lidia Bogaczówna, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak- Dolny i Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Premiera - piątek 11 września, godz. 19.00. Kolejne spektakle - sobota 12 września/ niedziela 13 września, godz. 19.00.

------------------------------------------------------------------

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina twórczość legendarnego poety pokolenia '56. Sztuka „STACHURA - się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj" to, jak mówi reżyser Andrzej Bienas, spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. To spektakl, który ma w człowieku obudzić wieczną potrzebę życia i świadomość, że poznać siebie, możesz tylko podczas najpiękniejszej podróży w życiu - podróży w głąb siebie. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Scena A. Bazakbala, piątek 11 września/ sobota 12 września, godz. 19.15.

------------------------------------------------------------------
Wydarzenia

Urodzinowa Cricoteka i Małopolskie Targi Książki

Krakowska Cricoteka obchodzi 6. urodziny w nowej siedzibie przy ulicy Nadwiślańskiej. Z tej okazji przed budynkiem instytucji zaplanowano szereg wydarzeń plenerowych. 12 września w ramach „Podgórskiego placu zabaw" będzie można wyruszyć na spacer szlakiem instytucji kultury, porozmawiać przy urodzinowym stole, a także wysłuchać koncertów muzyki elektronicznej. Dzień później odbędzie się zaś premiera ruchomej instalacji miejskiej Krakowskiego Teatru Tańca „Okno holenderskie". Więcej informacji tutaj.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie na najbliższą niedzielę przygotował warsztaty plastyczne połączone ze spacerem po galerii rzeźb Bronisława Chromego. Organizatorzy opowiedzą wiele ciekawostek o twórcy pomnika Smoka Wawelskiego i zaproszą do eksperymentów ze sztuką oraz tworzenia wyjątkowych rzeźb z nietypowych materiałów.

Zajęcia odbędą się 13 września w trzech turach:

10.00-11.30
12.00-13.30
14.00-15.30

--------------------------------------------

W Siennej na Pogórzu Rożnowskim odbędzie się ogólnopolska inauguracja 28. Europejskich Dni Dziedzictwa. Pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą nad Jezioro Rożnowskie" zaplanowano warsztaty kulinarne i rękodzieła, koncerty lokalnych zespołów, wystawę malarstwa, a także Małopolskie Targi Książki. To ostatnie z wydarzeń będzie można śledzić w internecie. Tegoroczne Małopolskie Targi Książki przyjmą bowiem formę prezentacji oraz rozmów z autorami książek, m.in. o tym, jaka była droga do „zapisania" ich własnego, najbliższego dziedzictwa - dziedzictwa zapisanego lokalnie.

---------------------------------------------------------------------------

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do swojego oddziału Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, gdzie otwiera wystawę nawiązującą do spuścizny S. I. Witkiewicza. Punktem wyjścia ekspozycji „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane" jest słynna wyprawa artysty w tropiki z 1914 roku, ale też domniemana i dżunglowa aura prehistorycznego Zakopanego. Wyobrażenie o zakopiańskim Cejlonie, które Witkacy opisywał w kategoriach snu, podczas wystawy zostanie pokazane na tle intelektualnej i artystycznej atmosfery przedwojennej Polski, jednocześnie odnosząc ją do kontekstu lokalnego, sztuki czasów PRL i sztuki współczesnej. Wśród autorów prezentowanych na ekspozycji dzieł są m.in. Władysław Hasior, Zofia Stryjeńska i August Zamoyski.

Wystawę można oglądać od 10 września do 6 grudnia. 11 września muzeum zaprasza na wydarzenie towarzyszące ekspozycji - spotkanie pod hasłem „W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody", które poprowadzi Mikołaj Spodaryk.

---------------------------------------------------------------------------

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu proponuje odwiedzającym dwie nowe wystawy:

- od 11 września w gmachu głównym muzeum pojawią się słynne polskie plakaty filmowe. Pochodzą one z liczącej blisko 30 tys. prac kolekcji Krzysztofa Dydo. Na ekspozycję trafiły prace najwybitniejszych rodzimych artystów- plakacistów, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca, czy Franciszka Starowieyskiego. Ekspozycję można oglądać do 7 marca przyszłego roku;

- 12 września na terenie Miasteczka Galicyjskiego rusza prezentacja prac będących plonem konkursu „Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu". Jego celem jest przegląd aktualnego stanu tej dziedziny sztuki ludowej na terenie Karpat i Podkarpacia, podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej. Wystawa potrwa do końca października.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dwie nowe wystawy inauguruje również Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach:

- „Piękno Belle Epoque" to prezentacja unikatowych zdjęć Edwarda Tarczyńśkiego, pasjonata fotografii, który dokumentował życie gorlickiego mieszczaństwa I polowy XX wieku;

- „Re-nowacje/ Cmentarze wielkiej wojny w Małopolsce 100 lat później" to ekspozycja, która za pomocą serii zdjęć upamiętnia wysiłek konserwatorski przy remontach niszczejących cmentarzy wojennych z obszaru Galicji Zachodniej.

Wystawy można oglądać od 11 września do 14 października.

---------------------------------------------------------------------------------

Od 7 września Muzeum Okręgowe w Tarnowie prezentuje twórczość Jacka Adamczyka. Wystawa „Wewnętrzny świat - Fragment 1 - Malarstwo" została zorganizowana w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej". Trafiło na nią łącznie 48 malarskich prac artysty. Można je zobaczyć jeszcze tylko do 25 września.

 

 

Źródło: UMWM