Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kwarantanna i izolacja. Dziś wchodzą w życie nowe przepisy

02.09.2020 16:25 | 3 komentarze | 8 770 odsłon | Alicja Molenda

Skierowanie na kwarantannę lub do izolacji może dotyczyć każdego z nas, w każdej chwili. Warto wiedzieć o co chodzi w tych procedurach, żeby nie zostać zbytnio zaskoczonym.

3
Kwarantanna i izolacja. Dziś wchodzą w życie nowe przepisy
Kwarantanna. Fot Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dziś kwarantana została skrócona z 14 dni do 10.

Nowy przepis zakłada też powiązanie zwalniania z izolacji ze stanem zdrowia pacjenta chorego na COVID-19. Jeśli nie ma goraczki ani problemów oddechowych stanie się to w ciągu trzech dni, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od momentu wystąpienia tych objawów. Osobę, u której objawy nie wystąpiły, z izolacji można wypisac po 10 dniach od zdiagnozowania choroby. U osób mniej odpornych czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni.

Siódmego dnia izolacji wszyscy chorzy otrzymają SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informacją o konieczności skorzystania z teleporady lekarskiej. Jeżeli lekarz podczas zdalnej konsultacji nie będzie miał innych zaleceń, to osoby bezobjawowe zostaną wypuszczone w 10 dniu trwania izolacji. Natomiast pacjenci z objawami zostaną zwolnieni najwcześniej dopiero w 13 dniu, choć może to ulec wydłużeniu (muszą wystąpić 3 dni bez żadnych objawów choroby).

Izolacja może też zostać zakończona po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępie co najmniej dobyIzolację stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore, natomiast kwarantannę stosuje się wobec tych osób, które zostały wystawione na ryzyko zakażenia chorobą i w związku z tym mogą, ale nie muszą, zachorować

 

SŁOWNICZEK DLA ZAINTERESOWANYCH

Co to jest izolacja

Izolacja ma za zadanie odosobnienie osób zdrowych od osób ze określonymi chorobami zakaźnymi. Izolacja pozwala na leczenie osób chorych i chroni zdrowych ludzi od zachorowania. Chorzy przebywający w izolacji mogą pozostawać pod opieką w swoich domach, w szpitalach lub w innych wyznaczonych placówkach opieki zdrowotnej.

Co to jest kwarantanna

Kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorymi zakaźnie, ale nie są chore. Kwarantanna ma za zadanie odseparowanie i ograniczenie przepływu osób, które miały kontakt z czynnikami zakaźnymi, lecz jeszcze nie zachorowały i mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Kwarantanna może być zastosowana, gdy osoba lub określona grupa ludzi miała kontakt z chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną.

Kwarantanna obejmuje szereg strategii mających na celu ograniczenie szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych, które mogą być stosowane pojedynczo lub grupowo, włączając: krótkoterminowe, dobrowolne zatrzymanie w domu, ograniczenie podróży osób, które mogły zostać narażone na zakażenie, ograniczenie dotyczące przejścia z i do strefy zagrożenia.

Kto może być poddany kwarantannie lub izolacji w domu?

Osoby, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem (w tym osoby, które czekają na wyniki badań) lub chore na COVID-19 niewymagające hospitalizacji.
Chorzy, u których potwierdzono COVID-19, którzy byli hospitalizowani, ale obecnie ich stan nie wymaga dalszego przebywania w szpitalu.

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (COVID-19) kwarantannę nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca. Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na SOR!

Jakie są ogólne zasady prowadzenia kwarantanny lub izolacji?

Nie należy wychodzić z domu.
Należy odizolować się od innych członków gospodarstwa domowego, w tym zwierząt.
Przed zgłoszeniem się do placówki medycznej, należy zgłosić wizytę telefonicznie.
Należy nosić maskę ochronną.
Należy zachować higienę układu oddechowego, zasłaniać usta podczas kaszlu i kichania chusteczką, którą należy od razu wyrzucić do zamykanego kosza i umyć ręce.
Należy myć często ręce.
Nie należy używać przedmiotów wspólnych z domownikami (naczyń, ręczników, pościeli).
Należy myć codziennie często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, krany, telefony, klawiatury. Za każdym razem należy umyć też i zdezynfekować powierzchnię, na której mógł zostać materiał zakaźny (np. ślina, mocz).
Należy obserwować się pod kątem występowania objawów.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości do 30 tys. zł.

Co znaczy, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Co oznacza hospitalizacja?

Przebywanie w szpitalu. Niekoniecznie znaczy to, że ktoś ma koronawirusa. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Liczba osób hospitalizowanych to nie to samo, co liczba osób chorych ani liczba osób będących zakażonymi koronawirusem.

W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem pacjent jest umieszczany w izolatce, by nie zarażał innych chorych.

Źródło: mz.gov.pl