Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Fotelik RWF – czy to bezpieczna opcja dla dziecka?

23.07.2020 12:50 | 0 komentarzy | 526 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wielu rodziców zakłada, że skoro wszyscy pasażerowie siedzą przodem do kierunku jazdy to dziecko w foteliku również powinno. Na rynku jednak pojawia się coraz więcej modeli RWF, czyli montowanych tyłem do kierunku jazdy. Który sposób montażu zagwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i skuteczniej ochroni podczas ewentualnego wypadku?

0
Fotelik RWF – czy to bezpieczna opcja dla dziecka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest fotelik RWF?

To fotelik dziecięcy, w którym dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy (ang. Rear Way Facing). Do grona RWF’ów zaliczane są wszystkie nosidełka, a także spora grupa produktów w kategorii wagowej do 18 i do 25 kg.

Anatomia dziecka a bezpieczeństwo w fotelikach RWF i FWF

Ciało dziecka ma zupełnie inne proporcje niż ciało dorosłego. Głowa jest nieproporcjonalnie większa w stosunku do reszty, a kręgi szyjne i obręcz miednicy nie są w pełni wykształcone. Sadzając dziecko do fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy (FWF), w czasie wypadku na jego ciało oddziałują ogromne siły. Głowa leci mocno do przodu i do dołu, a kolejno odbija się i uderza mocno do tyłu. Skutkiem takiej sytuacji mogą być poważne uszkodzenia kręgosłupa, a nawet śmierć.

Zupełnie inaczej jest w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy - fotelik RWF lepiej chroni dziecko. W momencie wypadku, największy ciężar wywierany jest na plecy dziecka, czyli na większą powierzchnię, która przywierając do fotelika jest amortyzowana. Kręgi szyjne mają podparcie w postaci zagłówka, co dodatkowo zmniejsza destrukcyjne siły kolizji.

Testy bezpieczeństwa fotelików RWF

Foteliki samochodowe bardzo często poddawane są testom niezależnych instytucji. Najbardziej rygorystycznym i restrykcyjnym testem bezpieczeństwa dla fotelików RWF jest szwedzki Test Plus. Sprawdza się w nim siły działające na kręgi szyjne podczas zderzenia czołowego z nieruchomą przeszkodą przy prędkości 56,5 km/h. Jeśli siła jest za duża (dla 3-latka 122 kg i dla 6-latka 164 kg) to pojawia się zagrożenia złamaniem kręgosłupa na tym odcinku i wówczas fotelik nie przechodzi testu.

Równie prestiżowym testem jest niemiecki ADAC, który sprawdza foteliki nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale również komfortu użytkowania, materiałów wykorzystanych do produkcji oraz łatwości w utrzymaniu porządku. W Polsce ocena ADAC mieści się w skali od 1 do 5 gwiazdek (ocena najwyższa), zaś w Niemczech jest odwrotnie i ocena 1 jest najwyższą.

Przed zakupem fotelika warto sprawdzić czy model przeszedł pozytywnie testy. Zazwyczaj foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy otrzymują wyższe noty w ADAC co obrazuje ich poziom bezpieczeństwa.

Statystyki wypadków – foteliki RWF a FWF

Efekty wprowadzenia na rynek RWF’ów widoczne są w statystykach wypadków. Badania pokazują, że ryzyko poważnych obrażeń czy śmierci jest 5 razy większe w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy.

Firmy, takie jak Volvo czy Folksam prowadzą niezależne badania rzeczywistych wypadków drogowych. Pokazują one, że dziecko do osiągnięcia wieku 4 lat ma pięciokrotnie większą szansę na przeżycie, bądź uniknięcie poważnych obrażeń w przypadku siedzenia tyłem do kierunku jazdy. Badania potwierdzone przez Volvo jasno obrazują, że w grupie wiekowej 0-4 wśród dzieci siedzących tyłem jedynie 8% odniosło obrażenia. W przypadku tej samej grupy wiekowej siedzącej przodem do kierunku jazdy aż 40% potrzebowało pomocy medycznej.

Który fotelik wybrać?

Zakup fotelika to poważna decyzja. Jest również trudna, zwłaszcza jeśli do wyboru mamy różne sposoby montażu. Dziecko przez okres około 4 lat najszybciej się rozwija, ale również ma dużo słabsze ciało. Warto w tym momencie postawić na bezpieczną przyszłość, jaką gwarantują fotele samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. To właśnie one zdecydowanie lepiej radzą sobie w testach, gwarantując dziecku pięciokrotnie wyższy poziom bezpieczeństwa niż ma to miejsce w przypadku FWF’ów. Oczywiście podczas wyboru fotelika warto wspomagać się ocenami z niezależnych testów zderzeniowych, ilością uzyskanych gwiazdek, czy rekomendacjami sprzedawców. Jednak żaden fotelik montowany przodem, który posiada najlepsze noty, nie sprawdzi się tak dobrze, jak model mocowany tyłem do kierunku jazdy.

 

Materiał promocyjny