Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Nie masz konta internetowego, nie masz bonu

21.07.2020 11:00 | 1 komentarz | 3 924 odsłony | Tadeusz Jachnicki

500 złotych na wakacje przysługuje na dziecko, ale by aktywować bon trzeba mieć specjalny profil.

1
Nie masz konta internetowego, nie masz bonu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Aby aktywować bon trzeba mieć profil (konto) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Przypomnijmy, że na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, w tej samej wysokości.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę.

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z prawem do bonu i z uprawnieniami podmiotów turystycznych. Opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed wakacjami), po wpisaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością, aby otrzymać dodatkowe 500 zł, będą musiały na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą ich przyznania.

Płatności bonem będą załatwiane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić za usługę turystyczną trzeba będzie pokazać specjalny numer bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.
Jeśli ktoś nie ma PUE, to trzeba wiedzieć, że takie konto można zarejestrować m.in. przy pomocy profilu zaufanego i bankowości internetowej. Na profilu PUE, w roli „Ogólne", w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób, które korzystają z bonu i osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.