Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Odtrucie alkoholowe w Krakowie – gdzie bezpiecznie odbyć detoks?

15.07.2020 11:09 | 0 komentarzy | 3 297 odsłony | red

Materiał promocyjny

Alkohol etylowy jest substancją, która spożywana w nadmiernych ilościach wpływa destrukcyjnie na ciało i psychikę człowieka. Zdrowie można jednak poprawić, decydując się na odtrucie alkoholowe. Przerwanie ciągu alkoholowego i detoks idą ze sobą w parze. Celem tych działań jest nie tylko wprowadzenie alkoholika w stan trzeźwości, ale ogólna poprawa jego samopoczucia i stanu zdrowia.

0
Odtrucie alkoholowe w Krakowie – gdzie bezpiecznie odbyć detoks?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości alkoholu skutkuje występowaniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Wobec tego najczęściej osoby uzależnione pozostają w długotrwałych ciągach alkoholowych. Nie dopuszczają do wytrzeźwienia, bojąc się konsekwencji abstynencji. Objawy zatrucia alkoholowego są bowiem na tyle silne i trudne do samodzielnego pokonania, że wielu pacjentów w ogóle nie próbuje z nimi walczyć. Pomóc mogą specjaliści pracujący w placówkach medycznych, które zajmują się kompleksową terapią alkoholizmu. Jak w przypadku każdej choroby, warto skorzystać z opieki fachowców. Pierwszym krokiem jest odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe jest doraźnym sposobem walki z nałogiem alkoholizmu. Stosowane samodzielnie nie ma dużej „mocy sprawczej". Pacjenci osiągają największą skuteczność detoksu, tylko wtedy, gdy jest on elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Detoks polega na oczyszczeniu organizmu alkoholika z wszelkich toksyn i szkodliwych substancji nagromadzonych w nim w wyniku nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu. Substancja odurzająca znacząco wpływa na sposób funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Niszczy prawidłowo zbudowane tkanki, sprzyja rozwojowi chorób przewlekłych. Dlatego też niezwykle istotne staje się przerwanie zwłaszcza długotrwałego ciągu alkoholowego, zanim w organizmie dojdzie do trwałych zniszczeń.

Proces detoksykacji jest początkiem wsparcia alkoholika w osiągnięciu trzeźwości i podjęciu świadomej decyzji o leczeniu alkoholizmu. Zwykle trwa kilka dni, chociaż zdarzają się pacjenci o tak długim stażu trwania w nałogu, że ich organizm potrzebuje nawet kilku tygodni do osiągnięcia względnej równowagi. Długość procesu zależy zatem od stopnia uzależnienia, indywidualnych preferencji, oczekiwań i możliwości pacjenta oraz jego motywacji i odpowiedniej współpracy z personelem.

Pomoc na odtruciu

Alkoholikowi, który jest w trakcie detoksu alkoholowego, pomóc mogą jedynie specjaliści. Dlatego też odtrucie alkoholowe nigdy nie powinno być przeprowadzane w warunkach domowych. Brak odpowiedniego nadzoru może skutkować nie tylko komplikacjami, ale i niepowodzeniem całego żmudnego przecież procesu.

Aby zapobiec przerwaniu detoksu przez alkoholika pod wpływem nieprzyjemnych objawów, stosuje się różnorodne metody zapobiegania ich występowaniu lub ich niwelowania. Z tej okazji skorzystać mogą jedynie pacjenci przebywający pod opieką specjalistów w placówce medycznej. Takie możliwości oferuje krakowskie Centrum Medyczne Galmedic. Odtrucie alkoholowe w Krakowie przebiega spokojnie i w atmosferze komfortu oraz dyskrecji. Pacjent zyskuje tyle czasu, ile sam potrzebuje na dojście do siebie. Alkohol dokonuje bowiem w organizmie uzależnionego spustoszeń, które trudno wyrównać w ciągu kilku lub nawet kilkunastu godzin. Detoksykacja natomiast wiąże się nierozerwalnie z silnymi reakcjami fizjologicznymi i emocjonalnymi. W tym trudnym dla siebie momencie alkoholik nie może zostać pozbawiony opieki specjalistów, zwłaszcza psychologów i psychiatrów.

Odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic w Krakowie składa się z wielu etapów. Najpierw pomaga się alkoholikowi przerwać ciąg alkoholowy. To działanie początkowe, ale niemal najistotniejsze. Bez osiągnięcia stanu trzeźwości nie można bowiem rozpocząć dalszych działań terapeutycznych. Często w celu wymuszenia abstynencji stosuje się ponadto wszywkę alkoholową z Esperalem. Następnie dokonuje się odtrucia alkoholowego z wykorzystaniem środków farmaceutycznych i dożylnych wlewów witaminowych. Dzięki temu lekarze nie tylko pozbywają się z organizmu alkoholika substancji toksycznych, ale dbają również o przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej.

odtrucie alkoholowe Kraków

odtrucie alkoholowe Kraków

Odtrucie alkoholowe - etapy

Odtrucie alkoholowe składa się z trzech etapów, które wzajemnie się uzupełniają. Kompleksowa terapia alkoholizmu nie może pominąć żadnego z elementów detoksykacji. Najpierw przeprowadza się diagnostykę i szczegółowe badanie pacjenta. Dzięki temu lekarz dowie się, czy alkoholik zachowuje epizody trzeźwości, od jak dawna trwa jego nałóg, jakie ilości alkoholu spożywa, czy choruje, przyjmuje leki. Dla celów diagnostycznych przeprowadza się ponadto badania laboratoryjne (najczęściej do badań oddaje się próbki krwi i moczu).

Kolejnym etapem jest farmakoterapia. Najczęściej detoks wspomagany jest środkami przeciwbólowymi, uspokajającymi i nasennymi. Oprócz tego równie często stosowane są dożylne wlewy witaminowe. Dzięki drodze podania są one gwarancją najwyższego stopnia absorpcji. Pacjent zyskuje wobec tego gwarancję, że substancje odżywcze i witaminy, krążące w jego krwiobiegu, trafią do odpowiednich tkanek organizmu w niezmienionej formie i jak najkrótszym czasie. Głównym celem tego etapu jest wzmocnienie organizmu chorego.

Trzeci etap detoksu to pomoc alkoholikowi w utrzymaniu abstynencji. W tym celu doradza się korzystanie z ostatniego elementu kompleksowej terapii alkoholizmu - psychoterapii.

Wskazania i przeciwwskazania

Z odtrucia alkoholowego mogą skorzystać nie tylko osoby uzależnione. Zdarza się bowiem, że po suto zakrapianej imprezie osoba, która nie ma problemu z nałogiem, odczuwa skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Popularnego kaca można szybko i skutecznie zwalczyć poddając się właśnie detoksykacji. Przeprowadzana w specjalistycznej placówce szybko stawia na nogi i niweluje objawy zatrucia alkoholowego. Na detoks można się zgłosić, nawet będąc jeszcze w stanie upojenia alkoholowego.

Przeciwwskazaniem do wykonania detoksu jest występowanie wielu przewlekłych chorób. Utrudnić przebieg procesu może cukrzyca, choroby serca, układu pokarmowego, nerek, a nawet zwykłe przeziębienie. Osłabiony organizm alkoholika narażony jest bowiem na wystąpienie komplikacji. Dlatego też przed przystąpieniem do detoksu przeprowadza się szczegółowe badanie i rozmowę z lekarzem specjalistą.

 

 

Materiał promocyjny