Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wyspa - lektura na weekend

04.07.2020 09:00 | 0 komentarzy | 1 530 odsłona | Tadeusz Jachnicki

Życie w dostatku może się skończyć z dnia na dzień, nawet w takiej krainie doskonałości, jaką jest Islandia.

0
Wyspa - lektura na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tytułowa wyspa zostaje odcięta od świata. Przestają działać telefony, internet, zamiera komunikacja. Islandczycy są skazani na siebie. Budowa nowego świata zaczyna się od przejęcia władzy przez tych, którzy byli akurat w kraju.

Sytuacja jest dynamiczna. Na wszelkie zmiany i popadający w ruinę kraj, patrzymy z kilku perspektyw, w tym oczyma dziennikarza, imigrantki, dziecka.

Obserwujemy zmieniające się nastroje, podsycanie złych emocji przez polityków przy wykorzystaniu propagandy, dla której strach społeczeństwa jest wodą na młyn.

Obserwujemy też pojedynczego człowieka, który szybko odnajduje się w nowych okolicznościach, robi rzeczy, o których w poprzednim świecie w ogóle by nie pomyślał. Jest w stanie wytrzymać to, co było niewyobrażalne.

Za swój debiut Sigríður Hagalín Björnsdóttir, znana islandzka dziennikarka radiowa, otrzymała nominację do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women`s Literature Prize 2017. "Wyspę" ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat.