Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak wybrać zwierzę domowe?

02.07.2020 13:57 | 0 komentarzy | 584 odsłony | red

Materiał promocyjny

W życiu wielu z nas przychodzi moment, kiedy pragniemy przygarnąć zwierzę pod swój dach. Choć wydaje się, że wybór zwierzęcia to prosta sprawa, ta decyzja nie może być podjęta pod wpływem impulsu. Niektóre zwierzęta to zobowiązanie na kilkanaście lat.

0
Jak wybrać zwierzę domowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biorąc zwierzę do domu, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu odpowiednie warunki do końca jego życia. Wyprawkę dla nowego lokatora można szybko skompletować. Wystarczy odwiedzić sklep zoologiczny, najlepiej online. Ale wraz z przyjęciem czworonoga pod swój dach czeka nas wiele nowych obowiązków. Przy wyborze zwierzęcia istotną rolę odgrywa nasz tryb życia, wiek, wielkość naszej rodziny, nasza praca, warunki mieszkaniowe, zasoby finansowe, a także posiadanie innych zwierząt.

Dla osób starszych

 

W przypadku osób starszych nie najlepszym wyborem będzie szczeniak. Szczeniaki są bardzo ruchliwe, trzeba poświęcić im dużo czasu i energii, nauczyć czystości. Osoby starsze mogą nie dać z tym sobie rady. Osobom w podeszłym wieku nie poleca się zwierząt, które żyją kilkanaście lat. Trzeba rozważyć losy zwierzęcia w przypadku choroby właściciela oraz jego śmierci.

Dla rodzin z dziećmi

Dla rodzin z dziećmi (ale nie z tymi najmłodszymi) wspaniałymi kompanami są szczeniaki i kociaki. Dzieci mają mnóstwo energii i na pewno znajdą czas na zabawy z pupilem. Obecność zwierzęcia w domu uczy też dzieci odpowiedzialności, obowiązkowości, wrażliwości i empatii.

Pies czy kot w rodzinie ze zbyt małymi dziećmi nie jest dobrym pomysłem. Trzeba odczekać, aż dzieci podrosną. Małe dziecko nieświadomie może uderzyć zwierzę czy pociągnąć za ogon, co może przejawić się agresją ze strony zwierzęcia. W przypadku małych dzieci lepiej sprawdzą się rybki w akwarium, na które dziecko może popatrzeć.

Dla osób samotnych

Osobom samotnym, które dużą część dnia spędzają poza domem nie poleca się psów. Pies potrzebuje regularnych spacerów co kilka godzin. Źle znosi też samotność. Kot dzięki korzystaniu z kuwety lepiej zniesie długą nieobecność opiekuna.

Osoby samotne zwłaszcza młode, bez stabilizacji życiowej, prowadzące nieregularny tryb życia, często zmieniające miejsce zamieszkania, lubiące podróże nie powinny decydować się na zwierzę. Zwierzę nie może być chwilową zachcianką. To żywa istota, która czuje i przywiązuje się do właściciela.

Częstym problemem właścicieli zwierząt domowych są wyjazdy. Trzeba wtedy zapewnić zwierzęciu opiekę. Zanim zdecydujemy się na przyjęcie czworonoga pod swój dach, trzeba się zastanowić, co zrobimy z nim w czasie ewentualnych wyjazdów.

Materiał promocyjny