Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kryptowaluty - czym są i czy warto je posiadać?

30.06.2020 12:34 | 0 komentarzy | 1 097 odsłona | red

Materiał promocyjny

O kryptowalutach po raz pierwszy można było usłyszeć jedenaście lat temu. W 2009 roku na rynku pojawiła się pierwsza waluta w postaci cyfrowej – bitcoin (BTC). W chwili obecnej jest on najbardziej popularną spośród wielu kryptowalut. Wiele osób zna go przynajmniej ze słyszenia.

0
Kryptowaluty - czym są i czy warto je posiadać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kryptowaluty - podstawowe fakty

Za twórcę pierwszej wirtualnej waluty został uznany Satoshi Nakamoto. Aż do dzisiaj nie ma pewności, kto kryje się za tym nazwiskiem. Pojawiają się nawet spekulacje, że nikt taki nie istnieje. Panuje powszechne przekonanie, że Satoshi Nakamoto to pseudonim grupy osób. Ostatnio wiele mówiło się także o tym, że osoba lub osoby kryjące się pod tym pseudonimem dokonały transakcji z długo nieużywanego portfela. Do powstania pierwszej kryptowaluty z jednej strony przyczynił się kryzys gospodarczy, który dotknął globalną gospodarkę w 2008 roku, z drugiej zaś nieograniczony dostęp do Internetu. Tworzenie kryptowalut oparte jest na kryptografii. Wyjaśnia to pochodzenie tej nazwy. Kryptowaluty nie są emitowane przez żaden z banków centralnych. Kontroli nad nimi nie sprawują rządy żadnego z państw, nie są one zależne od żadnej instytucji finansowej, ani od żadnego banku. Kryptowaluty są umowymi jednostkami pieniężnymi. Nie możliwości fizycznie ich dotknąć, nie można ich wziąć do ręki i zobaczyć. W odróżnieniu od tradycyjnych walut nie dadzą się także podrobić. Obrotu kryptowalutami nie reguluje żadna instytucja finansowa. Nie banku kryptowalut.

 

W jaki sposób zdobyć swoje pierwsze kryptowaluty?

Kryptowaluty funkcjonują poza scentralizowanym rynkiem walutowym. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób można zostać ich właścicielem? Okazuje się, że sposobów na zdobycie pierwszej kryptowaluty jest kilka. Popularność wirtualnej waluty stała się tak duża, że bardzo szybko zaczęły powstawać kantory, w których można zakupić bądź sprzedać kryptomonety.  W poszczególnych kantorach ceny sprzedaży i kupna mogą mocno od siebie się różnić, warto więc porównać kurs w przynajmniej kilku z nich. Transakcje w kantorach kryptowalut są całkowicie anonimowe. Kryptowaluty można zdobyć także na specjalistycznych giełdach. Z tej możliwości z reguły korzystają jednak głównie najwięksi inwestorzy. Alternatywną metodą zostania posiadaczem kryptowaluty jest zakupienie ich od tak zwanych kopaczy kryptowalut. Kopanie kryptowalu stało się na tyle popularne i opłacalne, że na własną rękę nie kopie prawie nikt. Powstało mnóstwo kopalń (ogromna ich ilość działa w Chinach), w których wydobywana jest tylko jedna wybrana kryptowaluta lub kilka czy kilkanaście różnych.

 

Jak przechowywać kryptowaluty?

Do przechowywania tradycyjnej waluty wykorzystywane są portfele. Nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. Oczywiście portfel kryptowalutowy z tym tradycyjnym poza nazwą ma bardzo mało wspólnego. Tym mianem określa się zapisane na komputerze osobistym czy zewnętrznym serwerze pliki. Portfel kryptowalutowy służy nie tylko do przechowywania tej cyfrowej waluty. Z jego pomocą każdy właściciel kryptomonet może nimi zarządzać. Transakcje do wysyłania i odbiera kryptowalut mogą odbywać się z wykorzystaniem tego wirtualnego portfela. Obecnie do wyboru posiadacze kryptowalut mają kilka różnych rodzajów portfeli. Mogą zdecydować się na portfel:

  • komputerowy;
  • przeglądarkowy;
  • mobilny;
  • sprzętowy.

Portfele komputerowe mają postać aplikacji do zainstalowania na komputerze. Wśród portfeli komputerowych wyróżnia się portfele lekkie i ciężkie. Mają one jedną wadę: można skorzystać z nich tylko przy pomocy komputera, na którym aplikacja została zainstalowana. Portfele przeglądarkowe mogą działać dzięki usłudze portfela, która jest dostępna na niektórych serwisach internetowych. Usługi portfeli online nie zawsze zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo przechowywanych w nich kryptowalut.

 

Oczywiście w kwestii bezpieczeństwa bardzo dużo zależy od samego użytkownika, a nie tylko od serwisu Z portfeli przeglądarkowych można korzystać na każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Kryptowaluty mogą być przechowywane w telefonie komórkowym, który może również być ich koparką. Służy do tego portfel mobilny. Z uwagi na to, że coraz więcej sklepów stacjonarnych i lokali gastronomicznych akceptuje płatności kryptowalutami, mobilny portfel jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa wyróżniają się portfele sprzętowe. Portfel sprzętowy to po prostu zewnętrzne urządzenia USB. Ten rodzaj portfela również jest mobilny. W tym portfelu klucz prywatny jest przechowywany w trybie offline. Ustanowienie hasła to sposób na to, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swoje kryptowaluty.

Klucz prywatny, który służy do autoryzacji transakcji może zostać zapisany także na kartce papieru. Ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, kartkę można zgubić, można też przypadkiem ją zniszczyć.

Nie ma znaczenie, jaki rodzaj portfela kryptowalutowego zostanie wybrany. Zawsze warto wykonać jego kopię zapasową. W razie, gdy dojdzie do poważnej awarii komputera, kradzieży czy zgubienia smartfona czy innego urządzenia kopia zapasowa uchroni przed utratą środków.

 

Czy w portfelu mogą być przechowywane wszystkie kryptowaluty?

Wiele osób, które dopiero zaczyna bliżej poznawać kryptowaluty z pewnością nie wie, że nie istnieje uniwersalny portfel, który może zostać wykorzystany do przechowywania wszystkich coinów. Rozwiązanie to dla właścicieli kryptowalut na pewno byłoby bardzo wygodne. Ze względów technicznych stworzenie takiego portfela nie jest jednak możliwe. Kryptowalut jest obecnie całkiem sporo, każda z nich działa na trochę innych zasadach, co uniemożliwia stworzenie jednego portfela do przechowywania ich wszystkich.

 

Miejsce, w którym jest zapisywany i przechowywany prywatny klucz uprawniający do przesyłania cyfrowej waluty nosi nazwę portfela kryptowalut. Oczywiście kryptowaluty nie można do niego włożyć, ani wyjąć. Fizycznie waluty tej nie ma. Jest tylko ciąg znaków. Przechowywanie prywatnego klucza powinno być dokonywane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo posiadanym środkom. Do wyboru posiadacze kryptowalut mają obecnie zarówno portfele online, jak i offline. Te pierwsze należą do najmniej bezpiecznych, warto zabezpieczać je dodatkowo. Mimo to cieszą się one bardzo dużą popularnością, między innymi dlatego, że ich posiadanie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Korzystanie z portfeli kryptowalut offline nie wymaga korzystania z dostępu do sieci. W porównaniu z tymi online są więc bardziej bezpiecznym sposobem przechowywania klucza prywatnego.

 

Materiał promocyjny