Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Życie w słoiku - lektura na weekend

06.06.2020 12:00 | 0 komentarzy | 1 617 odsłona | Tadeusz Jachnicki

Był rok 1999. Liz, nastolatka z niewielkiej miejscowości (270 osób) w Kansas, zgłosiła się do projektu Dnia Historii Narodowej. Wertując stare gazety, natknęła się na informacje o Irenie Sendler, która uratowała z Warszawskiego Getta 2 500 dzieci.

0
Życie w słoiku - lektura na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nauczyciel nie dowierzał, a Liz nie odpuszczała, sprawdzała, potwierdziła historię. Z koleżankami, które do niej dołączyły nie tylko przygotowały spektakl, obrazujący wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, ale i znalazły samą Irenę Sendlerową. Odkryły ją dla siebie i dla świata, dla Polski.

"To moment ostatecznej zemsty na Hitlerze. Protestanckie dzieci czczą katoliczkę ratującą żydowskie dzieci w getcie warszawskim i dają przedstawienie w żydowskim teatrze w Warszawie. A filmuje to niemiecka telewizja" - podsumował historię jeden z rabinów po spektaklu, który dziewczyny wystawiły w Polsce.

"Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler" Jacka Mayera, to właśnie historia amerykańskich nastolatek, ich fascynacji Polką, ich jej odkrywania i w końcu trwające do dzisiaj starania o zachowanie jej i jej ideałów - www.irenasendler.org.