Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak możemy pomóc planecie?

05.06.2020 08:30 | 0 komentarzy | 1 540 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Każdego roku dzień 5 czerwca przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. To dobry moment, by przyjąć eko-postanowienia.

0
Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak możemy pomóc planecie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiła w 1972 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, by uprzytomnić ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi.
W tym dniu prowadzone są akcje edukacyjne, a organizacje ekologiczne zachęcają do wcielania w życie eko-postanowień - rekomendacji ONZ co do tego, jak każdy może zadbać o ochronę środowiska.

Lista eko-postanowień:
1. Nie będę korzystać z samochodu w godzinach szczytu.
2. Będę częściej chodzić pieszo.
3. Będę oszczędzać energię.
4. Zainteresuję się odnawialnymi źródłami energii.
5. Będę przestrzegać zasad segregacji odpadów.
6. Będę kompostować bioodpady.
7. Nie będę palić śmieci.
8. Zadbam o zieleń w swoim otoczeniu.
9. Będę sprawdzać stan powietrza.
10. Nie będę kupować więcej niż potrzebuję.

Z okazji Światowego Dnia Środowiska Koalicja 5 frakcji, której jednym z założycieli jest ENERIS, podjęła wyzwanie obalenia najczęstszych mitów związanych z gospodarką odpadami.
- Prowadzone od kilku lat badania opinii na temat zachowań proekologicznych, zarówno te komercyjne, jak i rządowe, pokazują, że ponad 70% Polaków deklaruje segregowanie śmieci - mówi Magdalena Sułek-Domańska, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i dyrektorka ds. komunikacji ENERIS.

Wielu ludzi ma jednak pewne wątpliwości związane z segregowaniem, a dokładnie z jego sensem.
- Dlatego właśnie Koalicja 5 frakcji przygotowała kolejny materiał edukacyjny, który obala najczęstsze mity na temat gospodarki odpadami i odpowiada na nie faktami. W krótkim filmie konkretnie wyjaśniamy m.in. dlaczego warto segregować w domu, odkrywamy tajemnice śmieciarek dwukomorowych czy tzw. biodegradowalnych worków na odpady - dodaje Magdalena Sułek-Domańska.

Filmy o faktach i mitach w gospodarce odpadami może obejrzeć TUTAJ