Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

23.04.2020 14:00 | 32 komentarze | 2 643 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Kwiecień to miesiąc „trzynastych" emerytur. ZUS w Chrzanowie wypłaca około 160 tysięcy podobnych świadczeń.

32
"Trzynastki" trafiają do kieszeni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dotychczas wszystkie małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już niemal 680 tys. tych dodatkowych emerytur na sumę 815,5 mln złotych.

- Krakowski oddział przekazał je 288,3 tys. osób, sądecki zaś - 133,8 tysiącom. Jeśli chodzi o pozostałe placówki w naszym województwie, to chrzanowski oddział wypłacił 155,5 tys., a tarnowski - 102,1 tys. dodatkowych świadczeń - uszczegóławia Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Większość trzynastek zostanie wypłacona w kwietniu, a emeryci i renciści, których termin przekazania świadczenia przypada na 25 kwietnia, otrzymają trzynastkę w najbliższy piątek.

Przypomnijmy, że tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Te osoby otrzymają te dodatkowe pieniądze, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Natomiast jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to „trzynastka" nie będzie przysługiwać.

Wysokość „trzynastej emerytury" wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł na rękę. Aby ją otrzymać nie trzeba składać wniosku, gdyż jest wypłacana osobom uprawnionym z urzędu.