Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Koronawirus. Testy dla pracowników domów pomocy społecznej od poniedziałku

23.04.2020 06:26 | 2 komentarze | 3 413 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik ogłosił, że od poniedziałku ruszy projekt profilaktycznych badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, które będą wykonywane u pracowników DPS-ów.

2
Koronawirus. Testy dla pracowników domów pomocy społecznej od poniedziałku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tego zadania zostanie wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka funkcjonująca w ramach zespołu interwencji kryzysowej (takie zespoły powstają w każdym województwie). Wymazy ma pobierać personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy wykona natomiast laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

- Badania te zaczniemy od powiatów, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę miesz-kańców. Wstępny „rozkład jazdy" tej karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej. W poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w powiecie brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim. Nie wymieniamy powiatu bocheńskiego, gdyż tam już od pewnego czasu trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni - brzmi komunikat wojewody.

Obecnie tego rodzaju placówki niemal przypominają twierdze. Wprowadzony jest zakaz odwiedzin, a procedury wejść i wyjść pozostają niezwykle restrykcyjne.
W niektórych DPS-ach w Polsce sytuacja jest dramatyczna. W naszym województwie najgorzej jest w Bochni, gdzie w tamtejszej placówce stwierdzono kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem.