Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Ponad 30 tysięcy wniosków w sprawie budowy linii kolejowej do CPK. Są też uwagi z Trzebini

19.03.2020 19:00 | 6 komentarzy | 5 244 odsłon | Michał Koryczan

Jeden z przedstawionych do konsultacji społecznej wariantów zakłada przebieg nowego szlaku kolejowego przez osiedle Siersza.

6
Ponad 30 tysięcy wniosków w sprawie budowy linii kolejowej do CPK. Są też uwagi z Trzebini
Fragment mapy zamieszczonej na cpk.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. Ma on zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu ma powstać m.in. Port Lotniczy Solidarność oraz 1 600 km nowych linii kolejowych. Do CPK mają prowadzić dziesięć tzw. szprych z każdego kierunku kraju, w tym także do Małopolski.

Na stronie internetowej CPK zamieszczony zostało Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. To dokument pokazujący proponowane przebieg nowych szlaków kolejowych.

- Na mapie widać, że jeden z wariantów zakłada przebieg linii przez osiedle Siersza w Trzebini. Mieszkańcy obawiają się ewentualnej budowy linii kolejowej w sąsiedztwie ich domów, a nawet ryzyka wyburzeń domów i przesiedleń - mówi Agnieszka Zakrzewska z Sierszy.

W ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego do spółki Centralny Port Komunikacyjny wpłynęło ok. 33 tys. wniosków od mieszkańców. Wnioski papierowe wciąż jeszcze napływają, ponieważ w ich przypadku liczy się data nadania.

- Jako rada osiedla zgłosiliśmy uwagi, przedstawiając propozycję zmiany interesującego nas wariantu, przesuwając linię kolejową o dwa kilometry na zachód, tak, żeby ominęła nasze osiedle - mówi Tomasz Szyguła, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

Pismo z uwagami do projektu przesłał do CPK również burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Są one zbieżne z wnioskami złożonymi przez mieszkańców osiedla.

Uwagi zebrane w konsultacjach SSL zostaną podsumowane w raporcie, który ma być opublikowany do końca czerwca tego roku.

W ciągu najbliższych miesięcy CPK planuje rozpocząć kolejny etap konsultacji. W gminach, które znajdują się na trasie wariantów organizowane będą spotkania.