Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Na czym polega ta sytuacja?

13.03.2020 19:41 | 16 komentarzy | 5 306 odsłon | Alicja Molenda

Od jutra w Polsce obowiązywać będą radykalne sposoby walki z koronawirusem. Na razie na 14 dni. Rząd zamyka  prewencyjne granice państwa dla cudzoziemców na 10 dni.

16
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Na czym polega ta sytuacja?
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rząd wprowadza od jutra stan zagrożenia epidemicznego, który znacząco zmieni nasze życie.
Polska zamyka granice przed pandemią dla cudzoziemców, z wyjątkiem tych którzy w Polsce przebywają legalnie, tutaj pracują (po przyjeździe muszą odbyć obowiązkową, 14 dniową kwarantannę). Kwarantanna ma też dotyczyć Polaków powracających do kraju. Wprowadzone zostają kontrole na wszystkich granicach. Zawieszony został międzynarodowy transport.

Sklepy spożywcze, banki, apteki, drogerie, punkty usługowe, będą otwarte. Galerie handlowe i restauracje mają funkcjonować w sposób ograniczony (część spożywcza w galeriach i katering w restauracjach). Zamknięcie obowiązywać ma na razie przez 14 dni.

Rząd wprowadza zakaz zgromadzeń grup powyżej 50 osób (Episkopat Polski zarządził już, że msze św. mogą się odbywać przy udziale max. 50 osób). Rząd przesuwa też terminy niektórych czynności i płatności.

W Polsce jest dziś 68 osób zarażonych koronawirusem. Wprowadzone rozwiązania są jednymi z najbardziej drastycznych w Europie.

Bądźmy rozważni i odpowiedzialni. Nie przekazujmy niesprawdzonych informacji. Wyhamujmy emocje. Także w komentarzach.