Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jaką polisę turystyczną wybrać na wakacje?

12.03.2020 15:33 | 0 komentarzy | 756 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wyjazd wakacyjny dla każdego z nas oznacza coś zupełnie innego. Wiele osób kojarzy relaks z zażywaniem kąpieli słonecznych na plaży lub pływaniem w morzu, nieopodal zagranicznego kurortu turystycznego. Inni utożsamiają wakacje z wędrówką po górach i podziwianiem panoramy ze znacznej wysokości. Jeszcze inni wolą bardziej sportowe formy wypoczynku - jak jazda na nartach, surfing czy wyścig off road. Wszyscy musimy mieć jednak świadomość tego, że nieprzewidziane wypadki się zdarzają. Aby nie narazić siebie i swoich bliskich na stratę - zarówno zdrowotną, jak i finansową - warto wykupić polisę turystyczną.

0
Jaką polisę turystyczną wybrać na wakacje?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ubezpieczenie wyjazdowe - czy warto je wykupić?

Wielu z nas, słysząc o ubezpieczeniu turystycznym, wychodzi z założenia, że jest ono dedykowane osobom, które preferują bardziej aktywny wypoczynek - jak wspomniana wcześniej jazda na nartach czy surfing. Warto jednak wspomnieć, iż polisa turystyczna posiada naprawdę wiele wariantów. Jej zawartość możemy dopasować do charakteru naszego wyjazdu. Na rynku znajdziemy wiele ofert firm ubezpieczeniowych, które proponują bardzo korzystne warunki, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji. Jeśli wybierzemy dobrze, możemy mieć pewność, że nasza polisa turystyczna pokryje dosłownie wszystkie wydatki, związane z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Mimo wielu korzyści, które płyną z ubezpieczenia wyjazdowego, duża część osób opiera się przede wszystkim na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety to, iż ta karta zapewnia bezpłatną opieką zdrowotną za granicą jest mitem. Pokrywa ona co prawda znaczną część kosztów leczenia - niestety nie wszystkie. Jeśli zaś chodzi o zasięg, nie jest to cała Europa, a jedynie państwa należące do UE i EFTA. Z kolei ubezpieczenie podróżne oferuje nie tylko całkowite finansowanie leczenia na terenie całej Europy, ale o wiele, wiele więcej. Jaką polisę turystyczną powinniśmy wykupić, w zależności od charakteru naszego wyjazdu wakacyjnego?

Ubezpieczenie wakacyjne, a charakter wyjazdu

W zależności od tego, jakie aktywności planujemy podczas naszych wakacji i jaki rodzaj wypoczynku preferujemy, będziemy narażeni na nieco inne, nieprzewidziane sytuacje. Przykładowo - podczas wyjazdu do kurortu z rodziną nie ma sensu kupować polisy, która gwarantuje pokrycie kosztów akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca. Warto natomiast zabezpieczyć się przed kradzieżą sprzętu elektronicznego lub bagażu. Przeanalizujmy zatem, co powinno pokrywać ubezpieczenie podróżne w poszczególnych przypadkach, a które punkty będą w nim całkowicie zbędne.

Wyjazd nad morze z rodziną - ubezpieczenie wyjazdowe

Każdy z nas na pewno miał okazję złożyć wizytę nad rodzimym Bałtykiem. Jednak w miarę upływu czasu zaczynamy szukać nieco bardziej egzotycznych i malowniczych lokalizacji - w końcu Europa pełna jest pięknych miejsc. Wybierając się na rodzinne wakacje w morskie okolice musimy zabezpieczyć się przede wszystkim przed potencjalną kradzieżą lub utratą bagażu. Upewnijmy się więc, że w takich przypadkach ubezpieczyciel zwróci nam wartość utraconych dóbr, aby komplikacje, związane z utratą bagażu, nie dotknęły nas aż tak bardzo.

Konieczne też zapewnijmy sobie w polisie bezpłatną pomoc medyczną oraz tak zwane ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Dzięki temu będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, adekwatne do poniesionego przez nas urazu lub kontuzji, a także pokrycie kosztów rehabilitacji, kiedy będziemy się znajdować na ternie Polski. Powinniśmy również rozważyć taki punkt ubezpieczenia podróżnego, jak pokrycie kosztów transportu medycznego. Często zdarza się bowiem, że w wyniku odniesionego urazu, konieczne jest przewiezienie nas na teren Polski karetką. Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia, koszty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Gdy wybieramy się na wakacje z małymi dziećmi lub planujemy dużo imprezować - warto również rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC. Zapewni ono pokrycie szkód przez ubezpieczyciela, w przypadku, gdy przypadkowo zniszczymy lub uszkodzimy czyjeś mienie.

Ostatnia kwestia dotyczy wyjazdów, na które wybieramy się własnym samochodem. Koniecznie wykupmy wtedy polisę turystyczną, która zawiera w sobie usługę assistance - im bardziej rozbudowaną, tym lepiej. W przypadku najskromniejszych wersji, możemy liczyć jedynie na odholowanie naszego auta do mechanika. Jeśli jednak chodzi o korzystniej skonstruowane oferty, mamy często zapewniony samochód zastępczy, kierowcę, który odwiedzie rodzinę pod wskazany adres, gdy my pojedziemy ze swoim autem. Czasem mamy również zapewnioną pomoc prawnika i/lub tłumacza, który pomoże nam wyjaśnić okoliczności wypadku ze służbami porządkowymi lub z drugą stroną.

Pobyt w górach, a polisa turystyczna

Większość czasu, podczas wakacji w górach, spędzamy na stoku narciarskim lub na szlakach wędrówkowych. W obu tych przypadkach, warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną, która pokryje koszty akcji ratunkowej. O ile w Polsce możemy liczyć na bezpłatną pomoc ekipy GOPR, tak za granicą za zmobilizowanie ludzi i działania możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych - a czasem więcej. Wszystko zależy od tego, ile będzie trwała ewentualna akcja ratunkowa i jaki sprzęt będzie użyty do jej przeprowadzenia.

Naturalnie, w parze z takim ubezpieczeniem, musi również iść ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, a także transportu medycznego. Możemy zatem zauważyć, że te trzy punkty, czyli:

  • Bezpłatna opieka medyczna,
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • Pokrycie kosztów transportu medycznego,

powinny stanowić swojego rodzaju podstawę każdej polisy turystycznej, którą wykupujemy, planując wyjazd za granicę. Są one gwarancją, iż w przypadku różnego rodzaju urazów, kontuzji czy chorób, nie będziemy zmuszeni spłacać leczenia przez kilka lat.

Wyjeżdżając w góry, warto rozważyć także wykupienie ubezpieczenia OC. Na stoku może się zdarzyć, że wpadniemy na innego narciarza i połamiemy mu przypadkowo narty lub w inny sposób uszkodzimy jego mienie. Dzięki OC, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu należną mu kwotę, a my nie będziemy musieli ponosić tych kosztów - czasami naprawdę wysokich.

Ubezpieczenie na podróż - ile kosztuje?

Jeśli chodzi o koszt polisy turystycznej, może on być naprawdę zróżnicowany. Zależy przede wszystkim od zakresu finansowania ubezpieczenia, a także oferty konkretnego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. Ogromne znaczenie ma również sezon. W okresie wakacyjnym bardzo często możemy spotkać się z różnego rodzaju ofertami specjalnymi, proponującymi naprawdę interesujące zniżki. Jest to kolejny powód, dla którego warto rozważyć inwestycję w polisę turystyczną.

Najniższy koszt ubezpieczenia wyjazdowego wynosi średnio około czterech złotych - w zależności od konkretnego roku nieco mniej lub więcej. Musimy się jednak liczyć z tym, że im szerszy jest zakres finansowania ubezpieczenia, tym wyższa będzie jego cena. W ostatecznym rozrachunku jednak koszty te i tak są stosunkowo niskie, a korzyści, które otrzymujemy po wykupieniu ubezpieczenia, są naprawdę duże. Polisa turystyczna to doskonały sposób, aby niewielkim kosztem, zapewnić sobie spokojne i beztroskie wakacje.

Materiał promocyjny