Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Lewy tytoń z Chrzanowa! Zlikwidowano nielegalną produkcję w dawnej hali przetwórstwa mięsnego

03.03.2020 16:55 | 30 komentarzy | 12 576 odsłon | Agnieszka Filipowicz

W jednej z hal, w której znajdował się kiedyś zakład przetwórstwa mięsnego, działała w najlepsze nielegalna fabryka tytoniu. Państwo straciło na podatku ponad 1,8 miliona złotych! Dwóch mężczyzn już usłyszało zarzuty.

30
Lewy tytoń z Chrzanowa! Zlikwidowano nielegalną produkcję w dawnej hali przetwórstwa mięsnego
fot. KPP Chrzanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zatrzymanie podejrzanych to efekt wspólnego działania policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą z KWP w Krakowie oraz z chrzanowskiej komendy.

- W jednej z hal, w której w przeszłości znajdował się zakład przetwórstwa mięsnego, dwaj mężczyźni produkowali nielegalne wyroby tytoniowe - informuje Iwona Szelichiewicz, rzecznik prasowa chrzanowskiej policji.

Zatrzymanie sprawców poprzedziło siłowe wejście funkcjonariuszy do wnętrza hali. Policjanci chwilę później natrafili na znaczne ilości wyrobów tytoniowych, ułożone luzem na ziemi oraz w pudłach kartonowych.

- W środku znajdowali się także dwaj mężczyźni w wieku 46 i 42 lat spoza powiatu chrzanowskiego. Obaj zostali zatrzymani. Łącznie zabezpieczono ponad 2 tony liści tytoniu ,  69 kg krajanki oraz  ponad 1 tonę tzw.  „Strips". Ponadto zabezpieczono trzy maszyny do przetwarzania  i produkcji wyrobów tytoniowych - wylicza Iwona Szelichiewicz.

Uszczuplenie podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług VAT oszacowano na kwotę 1 miliona 875 tys. zł.  Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty nabycia, przetwarzania  i przechowywania wyrobów akcyzowych oraz wytwarzania bez wymaganego zezwolenia artykułów tytoniowych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. 42-latek trafił już do aresztu. Wobec starszego z mężczyzn zastosowano dozór policyjny.