Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Atrakcyjna oferta dla każdego, również dla niezamożnych - domy i mieszkania pasywne

12.02.2020 14:47 | 0 komentarzy | 4 580 odsłony | red

Materiał promocyjny

Marzeniem prawie każdego młodego małżeństwa (również singla) jest możliwość uwolnienia się od opieki troskliwych(?) teściów lub rodziców i zamieszkania „na swoim" w komfortowych warunkach bez konieczności ponoszenia wielkich kosztów drastycznie ograniczających budżet.

0
Atrakcyjna oferta dla każdego, również dla niezamożnych - domy i mieszkania pasywne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decydując się jednak na samodzielne zamieszkanie według powszechnie „obowiązującego" schematu postępowania mamy do wyboru:

• wynajęcie mieszkania - wtedy w przypadku np. mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 musimy zapłacić jego właścicielowi ok. 1 500 zł plus koszty utrzymania co w sumie daje kwotę co najmniej 2 000 zł miesięcznie,
• zakup mieszkania lub domu w firmie deweloperskiej - wówczas musimy dysponować pewną kwotą udziału własnego (20 % kosztów) i zaciągnąć kredyt, którego raty miesięczne, w zależności od jego wielkości i czasu spłaty (zwykle 30 lat) mogą wynieść od 1000 do 2000 zł a nawet więcej a ponadto koszty bieżącego utrzymania wyniosą co najmniej 10 zł za m2 czyli ponad 500 zł w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2.
W obu przypadkach nasz budżet miesięczny zostaje więc uszczuplony kwotą około 2000 zł lub nawet znacznie większą w przypadku mieszkania (domu) o większej powierzchni mieszkalnej.

Możemy jednak wybrać inny, znacznie korzystniejszy sposób realizacji swojego celu decydując się na dom lub mieszkanie budowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud". Może to być własny komfortowy dom wybitnie energooszczędny (pasywny) z ogrodem, tarasem, grillem w spokojnej atrakcyjnej lokalizacji lub też mieszkanie w pasywnym budynku wielorodzinnym.
Spełnienie marzenia o takim domu lub mieszkaniu po przystępnej cenie jest już dzisiaj całkiem realne. Jeśli masz skromne dochody nie oznacza to więc że musisz rezygnować z zakupu dóbr nowoczesnych i wysokiej jakości. Dotyczy to również tak ważnej inwestycji jak własny dom lub mieszkanie.

Obserwujemy w ostatnich latach bardzo szybki postęp w dostępie do nowoczesnych materiałów budowlanych, zwłaszcza izolacyjnych oraz urządzeń i instalacji niezbędnych dla budownictwa pasywnego. Inwestor może również liczyć na dofinansowanie do takich rozwiązań ze środków unijnych oraz NFOŚiGW a także w ramach programów wsparcia w gminach.

Budownictwo energooszczędne jest także wymuszane przez regulacje prawne, w szczególności Warunki Techniczne dla nowych budynków, które stopniowo zwiększają wobec nich wymagania w zakresie redukcji zapotrzebowania na energię. Od roku 2021 wszystkie nowo budowane domy powinny spełniać wymagania dla domów energooszczędnych.

Czy warto jednak już dzisiaj budować domy o takim standardzie, również pasywne?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przedstawić cechy, które odróżniają je od innych „normalnych" realizowanych obecnie domów:
• całkowita eliminacja niskiej emisji odpowiedzialnej za smog w miastach,
• brak kotłowni jak również komina,
• zapotrzebowanie na energię do ogrzewania 8 - 10 razy mniejsze (zależnie od zastosowanych instalacji) niż w „normalnym" (tradycyjnym) domu,
• zapotrzebowanie energii na przygotowanie ciepłej wody kilka razy mniejsze niż w tradycyjnym domu,
• wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator) waz z filtracją powietrza (ważne dla alergików),
• duże „pasywne" okna od strony południowej dające efekt ogrzewania domu promieniami słonecznymi, również w zimie,
• bardzo skuteczna izolacja cieplna (również od gruntu) ograniczająca do minimum straty ciepła,
• pozyskiwanie ciepła (w zimie) lub chłodu (w lecie w czasie upałów) z gruntu przez gruntowy wymiennik ciepła lub dzięki zastosowaniu pompy ciepła,
• zastosowanie odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, kolektory słoneczne, baterie fotowoltaiczne),
• koszty eksploatacji wielokrotnie niższe niż w domu tradycyjnym - zarówno jedno- jak też wielorodzinnym (koszty te w mieszkaniu własnościowym w budynku pasywnym mogą być co najmniej 5 razy niższe od kosztów w mieszkaniu zlokalizowanym w budynku standardowym),
• koszty budowy nie większe niż cena podawana przez deweloperów dla realizowanych obecnie domów w „normalnym" znacznie bardziej energochłonnym standardzie.

W obecnych warunkach rynkowych budowa domu o podanych wyżej cechach jest całkowicie realna. Potwierdzeniem tego są zrealizowane już przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud" inwestycje. Są to wybudowane na terenie Jaworzna domy pasywne, których standard energetyczny znacznie przewyższa nie tylko obecne wymagania ale również te, które obowiązywać będą od 2021 roku.

Dla osób, zwłaszcza młodych małżeństw, starających się o nowe mieszkanie perspektywa posiadania własnego domu lub mieszkania, w którym koszty eksploatacji są kilkukrotnie mniejsze niż czynsz w standardowym mieszkaniu (również własnościowym) może być bardzo kusząca.
Nietrudno bowiem policzyć że będzie znacznie bardziej opłacalne, zamiast płacenia kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych przewidzianych na czynsz (koszty utrzymania), opłacanie raty ewentualnego kredytu (na budowę domu lub zakup mieszkania) rozłożonego na 30 lat jeśli koszty eksploatacji będą kilkukrotnie niższe od kosztów utrzymania domu (mieszkania) tradycyjnego.

Trzeba się też liczyć ze wzrostem cen energii w niedługiej perspektywie co przełoży się na znaczący wzrost kosztów eksploatacji domów/mieszkań budowanych w tradycyjnej technologii i oferowanych powszechnie przez deweloperów. Niestety wielu z nich swoje oferowane domy reklamuje jako energooszczędne mimo że w rzeczywistości nie mają one takich cech.
W przypadku własnego domu jednorodzinnego niebagatelną zaletą jest również komfort zamieszkania dysponując ogródkiem, garażem, miejscem do parkowania samochodu (w perspektywie też z sauną i basenem) - nieporównywalny z komfortem zamieszkania w bloku.

Na terenie Jaworzna i okolicznych gmin jedynie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Enerbud" może zaoferować domy jedno- i wielorodzinne pasywne (niemal zeroenergetyczne) charakteryzujące się bardzo niskimi kosztami eksploatacji w cenie oferowanych powszechnie domów standardowych.
Osoby zainteresowane ofertą SM „Enerbud" mogą zasięgnąć bliższych informacji pod adresem smenerbud@vp.pl lub telefonicznie pod nr 606 110 285 i 690 358 774.


Prezes Zarządu
SM Enerbud
Grzegorz Pawełczyk

Opinie użytkowników

A.

Od dawna interesowałem się energooszczędnym budownictwem i technologiami ograniczającymi koszty eksploatacji domów śledząc informacje i oferty deweloperów oraz firm budowlanych.
Wielu deweloperów reklamuje to co budują jako budynki o wysokim standardzie, również ekologiczne i energooszczędne. Najczęściej jednak okazuje się że wspaniała reklama ma niewiele wspólnego z realiami. Nic dziwnego że z dużym sceptycyzmem potraktowałem również informacje o energooszczędnych domach budowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud. Tylko dzięki rekomendacji osób, którym mogłem w pełni zaufać (rodzina, znajomi) zdecydowałem się na dom przez tę spółdzielnię budowany. Mój wybór nie był więc efektem reklamy ponieważ Spółdzielnia Enerbud nie reklamuje się - chyba dlatego niewielu o niej wie.
A teraz - mieszkam już w swoim wybitnie energooszczędnym domu i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym panelom fotowoltaicznym „płacę" zerowe rachunki za energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody.
Mogę powiedzieć że osoby zatrudnione w tej spółdzielni są bardzo kompetentne i aktywnie zaangażowane w realizację inwestycji przez cały cykl jej trwania począwszy od tworzenia projektu aż do stanu deweloperskiego.
Dzięki temu to co u innych inwestorów stanowi jedynie chwyt reklamowy w Spółdzielni Enerbud znajduje potwierdzenie w praktyce czyli bardzo niskich kosztach eksploatacji domu.

Marcin Brandys

B.

Zanim zdecydowałem się na dom energooszczędny budowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud nie przypuszczałem że możliwe jest zapewnienie takiego komfortu zamieszkania przy tak niskich kosztach eksploatacji.
Jestem wdzięczny osobom (przede wszystkim ojcu), które namówiły mnie do zainwestowania w taką właśnie nieruchomość, realizowaną przez nieznaną mi wcześniej spółdzielnię (nie spotkałem się z żadną jej reklamą).
Dziś wiem że podjąłem jak najbardziej słuszną decyzję i mam dużą satysfakcję nie tylko z tego powodu że zapewniłem sobie wysoki komfort zamieszkania przy bardzo niskich kosztach eksploatacji ale także że przyczyniam się w sposób istotny do ochrony środowiska naturalnego gdyż mój dom nie powoduje żadnej emisji.
Uważam że dzisiaj z wielu powodów (ekonomiczne, ekologiczne, zdrowotne) już tylko takie domy powinny być budowane. Takie budownictwo powinno też być jak najbardziej wspierane prze władze lokalne i na szczeblu centralnym.

Marek Leś

 

Materiał promocyjny