Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Gogle narciarskie – przygotuj się na stok!

10.02.2020 10:12 | 0 komentarzy | 460 odsłon | red

Materiał promocyjny

Gogle i kask narciarski to podstawa wyposażenia każdego, kto chce uprawiać sporty zimowe. Pierwszą zasadą dobrej zabawy jest bezpieczeństwo, a wymienione elementy ekwipunku nie są zwykłymi gadżetami. Pozwalają bowiem cieszyć się z aktywnego wypoczynku przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka kontuzji. Jak dobrać odpowiednie gogle narciarskie i pozostały potrzebny sprzęt? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę!

0
Gogle narciarskie – przygotuj się na stok!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gogle narciarskie – dlaczego są nam potrzebne?

Zarówno kask, jak i gogle narciarskie, stanowią podstawę zabezpieczenia narciarza przed szkodliwymi skutkami upadku. Gogle chronią nasz narząd wzroku przed czynnikami zewnętrznymi, do których należą:

  • światło słoneczne,
  • śnieg,
  • wiatr,
  • odpryski lodu.

Zakładanie prawidłowo dobranych gogli na stok jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uchronić się przed chwilowymi, a nawet trwałymi uszkodzeniami wzroku. Jak to możliwe, że zwykła jazda na nartach może być dla nas niebezpieczna, jeżeli nie zastosujemy odpowiedniego sprzętu?

Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które działa szkodliwie na nasze oczy. Wzmaga ono na sile, gdy znajdujemy się w wyżej położonych partiach terenu (np. w górach), ale także wówczas, gdy wokół nas znajduje się dużo elementów odbijających światło. Jednym z takich obiektów może być rozległa tafla wody, ale także leżący śnieg. Jeśli jesteśmy narażeni na wzmocnione promieniowanie UV przez dłuższy czas i nie stosujemy ochrony oczu, może to skutkować poparzeniem rogówki i spojówki, czyli tzw. śnieżną ślepotą. W dalszej perspektywie prowadzi ona do ostrego zapalenia spojówek, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku. Nie powoduje jednak całkowitej utraty zdolności widzenia.

Drugim ważnym elementem, przed którym powinniśmy chronić nasze oczy na stoku, są czynniki atmosferyczne. Zjeżdżając na nartach czy snowboardzie narażamy się na kontakt ze śniegiem i lodem, który pod wpływem wiatru uderza w nas z dużą siłą. Większa część naszego ciała jest wówczas zakryta przez odzież narciarską. Do ochrony głowy twarzy służą natomiast kask i gogle, które warto wybierać z rozwagą.

Gogle narciarskie – jak wybrać najlepsze?

Zakup gogli narciarskich powinien przebiegać z uwzględnieniem kilku niezwykle ważnych czynników. Należy zwracać uwagę na kształt gogli, ich właściwości, a także dopasowanie do naszego ciała. Nigdy nie powinno się kupować sprzętu narciarskiego “na oko” – bez uprzedniej przymiarki!

Gogle narciarskie muszą doskonale przylegać do naszej twarzy – nie być za luźne ani za ciasne. Punktami kontrolnymi są w tym względzie nasze skronie i nos. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy sprzęt pozwala nam utrzymywać rekomendowany kąt widzenia wynoszący 160 stopni. Trzecim parametrem dobrych gogli narciarskich jest obecność filtra UV, polaryzacji (ochrony przed światłem odbitym), a także warstwy zapobiegającej parowaniu szkieł (tzw. system anti-fog). Najlepsze gogle są również wyposażone w powłokę lustrzaną, która dodatkowo wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną oczu.

Soczewki gogli narciarskich mają różne kolory i oznaczenia, które informują o przepuszczalności światła. Szkła S0 cechują się białym kolorem i służą wyłącznie do jazdy nocnej. Szkła S1 są bursztynowe lub złote i mają zastosowanie podczas jazdy w pochmurny dzień lub o zmierzchu. Szkła S2 – pomarańczowe lub żółte – są przeznaczone do jazdy podczas lekkiego zachmurzenia. Szkła S3 są najbardziej popularne, ponieważ używa się ich w słoneczne dni, które najbardziej lubimy spędzać na stoku. Bywają szare, niebieskie, czerwone lub brązowe. Najmniejszą przepuszczalnością światła cechują się czarne szkła o oznaczeniu S4. Używa się ich w wysokich partiach gór i na lodowcach.

Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie i swojej rodziny? Szeroki wybór odzieży, kasków i gogli narciarskich oferuje sieć sklepów Go Sport! Przeszkoleni pracownicy zajmują się tu profesjonalnym doradztwem w zakresie przygotowania dorosłych i dzieci do udziału w sportach zimowych. Zapraszamy do odwiedzania naszych salonów oraz strony internetowej!

Materiał promocyjny