Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Porównanie szczoteczek elektrycznych i sonicznych

23.01.2020 10:47 | 0 komentarzy | 691 odsłon | red

Materiał promocyjny

Szczotkowanie zębów to jedna z najważniejszych czynności, które wykonujemy na co dzień – dzięki niej mamy bowiem szansę uniknąć wielu groźnych chorób, z próchnicą na czele. Większość z nas wciąż korzysta podczas pielęgnacji jamy ustnej z tradycyjnych szczoteczek manualnych, a według specjalistów, zdecydowanie lepiej jest myć zęby szczoteczką elektryczną – głównie dlatego, że wykonuje ona znacznie więcej ruchów, co bezpośrednio przekłada się też na większą liczbę usuniętych bakterii.

0
Porównanie szczoteczek elektrycznych i sonicznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na sklepowych półkach znajdziemy obecnie dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych, służących do codziennej pielęgnacji jamy ustnej: klasyczne szczoteczki elektryczne z okrągłą główką, oraz szczoteczki soniczne. Które z nich są lepsze? Oto porównanie technologii zastosowanej w obu urządzeniach.

Sposób działania szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką

Szczoteczkami elektrycznymi określamy głównie urządzenia posiadające okrągłą główkę czyszczącą, w których produkcji specjalizuje się przede wszystkim marka Oral-B. Szczoteczki te usuwają z jamy ustnej osady w sposób mechaniczny, wykonując ruchy 2D bądź – w wyższych modelach – 3D. Co to właściwie oznacza? Otóż modele wyposażone w technologię 2D poruszają się oscylacyjno-rotacyjnie, zaś te 3D wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne.

Główki szczoteczek 2D ruszają się raz w lewo raz w prawo w zakresie 45 stopni. Urządzenia 3D dodatkowo jeszcze pulsują, czyli poruszają się w przód i w tył. Tego typu ruchy doskonale redukują wykształcanie się kamienia nazębnego, a co za tym idzie – ograniczają liczbę naszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Badania potwierdzają, że regularne czyszczenie zębów szczoteczkami elektrycznymi pozwala usunąć nawet sześć razy więcej zalegającej płytki nazębnej niż wykorzystywanie do tego celu szczoteczek manualnych.

Szczoteczki elektryczne z technologią 3D pracują z prędkością od 20 tysięcy do nawet 48 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Modele 2D w tym samym czasie wykonują około 10,5 tysiąca ruchów oscylacyjno-rotacyjnych.

Sposób działania szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne w kilku aspektach różnią się od elektrycznych. Po pierwsze, mają podłużną główkę czyszczącą, analogiczną do tej, którą znamy z tradycyjnych szczoteczek manualnych. Porusza się ona z boku na bok, wykonując od 31 tysięcy do 62 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Dodatkowo, podczas pracy szczoteczki sonicznej w naszej jamie ustnej – za sprawą generowanych przez urządzenie fal dźwiękowych – rodzi się chmura mikrobąbelków, które to stanowią mieszaninę śliny i pasty do zębów i bardzo dobrze wnikają we wszelkie przestrzenie międzyzębowe, efektywnie oczyszczając je z bakterii.

W wyniku tego nasza płytka nazębna zostaje skutecznie rozbita nawet z najbardziej trudno dostępnych miejsc, usunięte zostają też osady i powierzchowne przebarwienia. Podobnego efektu nie bylibyśmy w stanie osiągnąć korzystając ze szczoteczki manualnej, ponieważ za sprawą własnych mięśni nie jest możliwe wykonywanie tak sprawnych i szybkich ruchów.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – porównanie technologii

Obie szczoteczki elektryczne zapewnią nam bezwzględnie znacznie lepsze efekty czyszczące niż szczoteczka manualna. Którą z nich jednak wybrać? Jak możecie wywnioskować, różnice pomiędzy urządzeniami sprowadzają się do kształtu główki czyszczącej, szybkości działania oraz zastosowanej technologii mycia.

Okrągłe główki czyszczące zastosowane w szczoteczkach elektrycznych, zaprojektowano inspirując się profesjonalnym sprzętem dentystycznym – ich kształt pozwala zatem doskonale otoczyć ząb ze wszystkich stron, i tym samym usunąć bakterie z możliwie wielu obszarów. Końcówka szczoteczek sonicznych dzięki swojemu podłużnemu kształtowi jest za to w stanie wykonywać ruchy wymiatające, czyli te obecnie najbardziej rekomendowane przez stomatologów.

Jeśli chodzi o szybkość pracy, nieco szybsze są urządzenia soniczne, i to zdaniem wielu ekspertów daje im przewagę nad elektrycznymi siostrami. Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby tę tezę, a zwolennicy szczoteczek elektrycznych twierdzą, że to właśnie one – mimo nieco mniejszej częstotliwości pracy – dzięki technologii 3D nadrabiają wszelkie braki w dynamice usuwania bakterii.

Którą szczoteczkę wybrać?

Reasumując, zarówno technologia zastosowana w szczoteczkach elektrycznych, jak i ta prezentowana przez urządzenia soniczne, jest niezwykle skuteczna i trudno określić, która z nich jest jednoznacznie lepsza. Obie są po prostu od siebie inne, a wybór odpowiedniego urządzenia powinien być podyktowany głównie naszymi indywidualnymi upodobaniami.

Materiał promocyjny