Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

4 wskazówki przydatne przy zakupie telewizora

21.01.2020 13:36 | 0 komentarzy | 6 196 odsłon | red

Materiał promocyjny

Planujesz zakup nowego telewizora, ale nie do końca wiesz, na które kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę? Nie martw się, po lekturze tego artykułu będziesz wiedzieć, co trzeba sprawdzić, aby nie żałować podjętej decyzji. Zebraliśmy kilka wskazówek, na podstawie których uda Ci się znaleźć telewizor spełniający oczekiwania wszystkich domowników.

0
4 wskazówki przydatne przy zakupie telewizora
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkość ekranu
Obecnie dostępne na rynku telewizory są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości ekranu. Do wyboru mamy stosunkowo małe, 32-calowe modele, a także znacznie większe, czyli 43-, 49-, 55, a nawet ponad 60-calowe. Żeby wybrać odpowiedni sprzęt, konieczne jest uwzględnienie metrażu pomieszczenia, w którym się znajdzie. Przyjmuje się, że telewizor z ekranem 32 cale powinien stać w odległości ok. 1,25 m od kanapy, a 55-calowy ma być oddalony od widzów na przynamniej 2 m. Oznacza to, że im większe urządzenie wybierzemy, tym dalej powinno się od nas znajdować. Jeżeli mamy niewielki salon, lepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszego sprzętu. Mimo że ekran nie będzie bardzo duży, oglądanie filmów i seriali powinno być w pełni komfortowe.

Matryca
Kolejną ważną kwestią jest matryca, w jaką został wyposażony telewizor. Pod tym względem najbardziej popularne wciąż są urządzenia LED, z diodami emitującymi światło (nie potrzebują więc dodatkowego podświetlenia). W tej grupie wyróżnia się modele Edge LED oraz Full LED. Te pierwsze mają diody rozmieszczone tylko przy krawędziach ekranu, a drugie na całej jego powierzchni. Aby zyskać pewność, że wybieramy właściwy sprzęt, warto przeczytać ranking telewizorów. To zestawienie najchętniej kupowanych modeli LED, które zebrały wiele pochlebnych recenzji konsumentów.

Jeśli zależy nam na zakupie zaawansowanego technologicznie telewizora, powinniśmy zainteresować się urządzeniami OLED, wyposażonymi w organiczne diody LED. Zapewniają one odpowiedni kontrast barw i głęboką czerń. W ich przypadku minimalna wielkość ekranu to 55 cali. W ofercie większości producentów znajdziemy też telewizory QLED, inaczej Quantum Dot. To ulepszone modele LED, wykorzystujące warstwę tzw. kropek kwantowych, co zapewnia lepszej jakości kolory i większą jasność obrazu.

Smart TV
Coraz częściej słyszy się, że dobry telewizor powinien mieć system Smart TV, dający dostęp do Internetu, a więc wielu aplikacji do oglądania filmów online, gier czy portali społecznościowych. Nierzadko daje on też możliwość sterowania urządzeniem za pośrednictwem smartfona, a nawet komunikatów głosowych. Jednak brak Smart TV nie oznacza, że telewizor okaże się mniej komfortowy w użytkowaniu. W razie potrzeby możemy dokupić specjalną przystawkę, za sprawą której zyskamy dostęp do większości funkcji, jakie oferują nowoczesne tele-odbiorniki.

Przydatne złącza
Każdy sprzęt powinien mieć kilka ważnych złączy, to samo dotyczy telewizora. Do tych najbardziej istotnych zalicza się wejście antenowe, analogowe złącze Euro/Scart, jak również wyjście HDMI. Przydać może się też port USB, za pomocą którego podłączymy do telewizora pendrive'a z nagraną muzyką czy zdjęciami i filmami z wakacji.

Materiał promocyjny