Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Rodzaj, grubość i twardość materaca ma znaczenie. Jak wybrać odpowiedni materac do swoich potrzeb?

16.01.2020 12:51 | 0 komentarzy | 916 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wybór najlepszego materaca do spania nie jest łatwy, a – co więcej – znacznie istotniejszy niż np. wybór mebli do kuchni. Od tego, jak się wysypiamy, zależy nasze samopoczucie za dnia, ale w dłuższej perspektywie także nasze zdrowie. Ma to szczególne znaczenie dla osób prowadzących siedzący tryb życia: to one są szczególnie narażone na problemy z kręgosłupem, toteż muszą mu zapewniać przynajmniej właściwą regenerację w nocy.

0
Rodzaj, grubość i twardość materaca ma znaczenie. Jak wybrać odpowiedni materac do swoich potrzeb?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materace sprężynowe kieszeniowe i piankowe

To pierwsza alternatywa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, które są lepsze. Istotną wskazówką może być jednak masa ciała. Kto waży 100 kg lub więcej, powinien postawić raczej na materac sprężynowy kieszeniowy. Materace piankowe lepiej służą osobom o niskiej lub średniej masie ciała, a także dzieciom.

Oczywiście materace sprężynowe to nie tylko zwoje drutów w kieszonkach z materiału, lecz także warstwy pianki. Warto przyjrzeć się uważnie opisom, zdjęciom i filmom w sklepie internetowym, aby dobrać sobie materac z takimi „składnikami”, jakie najbardziej nam odpowiadają.

Nie bez znaczenia jest też producent. Najlepiej jest stawiać na renomowane marki, jak np. szwedzka firma Hilding, znana na całym świecie z wyrobów najwyższej jakości, przeznaczonych do wieloletniego użytkowania.

Wybierając między materacem piankowym a sprężynowym, można też brać pod uwagę, że ten pierwszy jest stosunkowo lekki, łatwo więc go przenosić i odwracać. Sprężynowy sprawi nieco więcej problemów.

Eksperci zalecają unikanie cienkich (niskich) materacy. Za minimum należy przyjąć 20 cm. Nie dotyczy to tylko materacy nawierzchniowych, przeznaczonych do poprawiania komfortu snu na łóżkach albo meblach tapicerowanych. Te mogą mieć np. 5 cm – wystarczy to w zupełności.

Twardość materacy określana jest parametrem H – od H1 do H4. Osoby o niewielkiej i średniej masie ciała powinny kupować materace miękkie (H1 lub H2), osoby ważące więcej – twardsze (H3 i H4). Dodatkową pomocą w wyborze może być tekst „Jak wybrać materac? Poradnik krok po kroku”.

 

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar materaca należy starannie dobrać do łóżka lub stelaża, na którym produkt zostanie umieszczony. Zasadą jest, by materac był przynajmniej o 20 cm dłuższy od wzrostu użytkownika. Nie powinien także zwisać z łóżka lub stelaża – te „nadmierne” fragmenty szybko ulegną odkształceniu. Szerokość to również istotny parametr. Z jednej strony powinno być w łóżku dość miejsca, by swobodnie obracać się na boki, z drugiej – za szerokie łóżko z materacem spowoduje, że śpiący będzie się w nim „gubił”, a więc odczuwał dyskomfort.

Sypiasz z kimś czy samotnie?

To też ma znaczenie. Kiedy w łóżku śpi para, każdy wykonuje przez sen ruchy, które mogą być odczuwalne dla drugiej osoby, powodując dyskomfort, a nawet doprowadzając do wybudzenia. W opisach materacy trzeba więc szukać wskazówki na ten temat. Niektóre materace, zwłaszcza sprężynowe, uginają się tylko w miejscu nacisku, a więc nadają się znakomicie dla par.

Jest jeszcze jeden aspekt niesamotnego korzystania z łóżka: zwierzęta i dzieci. Bywa, że dziecko koniecznie chce spać z rodzicami, bo np. miało koszmary. Dzieci czasami w nocy się moczą. Podobnie jest ze zwierzętami: kot z problemami behawioralnymi może oddawać mocz na meble. Jeśli istnieją takie „czynniki ryzyka”, należy pamiętać o zakupie wodoodpornego pokrowca. Jeśli nie ma takich w wybranym sklepie, trzeba poszukać gdzie indziej, ale cenny materac trzeba chronić.

Materiał promocyjny