Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

E-recepty już obowiązkowe. Jak to działa?

08.01.2020 10:00 | 0 komentarzy | 5 520 odsłon | Marek Oratowski

Od 8 stycznia pacjenci mają otrzymywać wyłącznie e-recepty. Co to dla nich oznacza?

0
E-recepty już obowiązkowe. Jak to działa?
- Około połowy stanowią te tradycyjne, drugą połowę e-recepty, które realizujemy od wakacji. Znacząca ich liczba przybyła od listopada – informuje farmaceutka Agata Gujda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastępuje tradycyjne recepty w postaci papierowej.

- Najczęściej stosowaną formą, są i pewnie jeszcze długo będą, wydruki papierowe, na którym wpisane są dane pacjenta oraz lekarza wystawiającego receptę, 4-cyfrowy kod dostępu, tzw. PIN, a leki zakodowane są w postaci kodu kreskowego. Jest to opcja najwygodniejsza przede wszystkim dla osób starszych, nie korzystających ze smartfonów lub komputerów. Inną formą otrzymania e-recepty może być sms lub poczta e-mail z kodem dostępu. Wtedy pacjent chcąc zrealizować taką receptę proszony jest w aptece o podanie PIN-u, a następnie numeru PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta. By móc otrzymywać takie powiadomienia, wcześniej należy zarejestrować się na Indywidualnym Koncie Pacjenta, dostępnym pod adresem pacjent.gov.pl. Należy jednak wcześniej założyć go sobie, korzystając z profilu zaufanego - tłumaczy Agata Gujda, farmaceutka z Apteki Pod Orłem w Chrzanowie.

O tym, jakie są plusy i minusy nowego rozwiązania, jak długo ważna jest e-recepta i na co powinni zwrócić uwagę pacjenci przychodząc do apteki, by ją zrealizować, przeczytacie w rozmowie z nią opublikowanej w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu". Jest dostępne również tutaj.