Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Skuteczne sposoby walki z bezdechem

27.12.2019 15:16 | 0 komentarzy | 994 odsłony | red

Materiał promocyjny

Bezdech senny to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie można go bagatelizować. W zależności od objawów leczenie bezdechu odbywa się za pomocą różnych metod. Osoby, które cierpią na obturacyjny bezdech powinny skupić się na zmniejszeniu swojej masy ciała oraz zmianie trybu życia poprzez zastosowanie zdrowej diety i rozpoczęcie aktywności fizycznej. Osoby te winny nie przyjmować tabletek nasennych oraz unikać spożywania alkoholu, szczególnie przed snem.

0
Skuteczne sposoby walki z bezdechem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bezdech senny

W trakcie snu mięśnie, które kontrolują górne drogi oddechowe rozluźniają się. Zbytnie rozluźnienie prowadzi do opadania podniebienia miękkiego oraz języczka, a z kolei do zwężenia górnych dróg oddechowych. Często w tej sytuacji człowiek zaczyna chrapać. Nadmierne zwężenie dróg oddechowych skutkuje problemami z oddychaniem, a ich zablokowanie prowadzi do chwilowego zaprzestania oddychania czyli powstaje tzw. obturacyjny bezdech senny. Zaprzestanie oddychania może trwać od kilku do kilkunastu sekund i może powtarzać się aż kilkaset razy w ciągu nocy. Osoba ta ma wrażenie, że się dusi, co prowadzi do natychmiastowego obudzenia się i wraca normalna akcja oddechowa.

Zwykle te momenty nie są zapamiętane. Udowodniono, iż bezdech senny prowadzi do poważnych schorzeń, co wysnuwa wniosek, iż leczenie bezdechu jest niezwykle ważne. Nieleczony bezdech może skutkować wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, wystąpieniem udaru, cukrzycy typu 2 oraz depresji. Zaburzenie to jest niekorzystne również dla kierowców, ponieważ zwykle osoby cierpiące na bezdech budzą się niewyspane, co rzutuje na samopoczucie w trakcie dnia.

Często za kierownicą osoby te zapadają w drzemki, co może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet i śmierci. Prowadzenie samochodu przez chorego na bezdech porównywane jest do prowadzenia pojazdu przez osobę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.

Metody – leczenie bezdechu

W zależności od nasilenia objawów indywidualnie dobierane są metody do danego pacjenta. Występuje kilka metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Należą do nich redukcja masy ciała, eliminacja palenia, nieprzyjmowanie środków nasennych i alkoholu przed snem, spanie w pozycji bocznej, gdy bezdech występują podczas spania na wprost. Inną metodą jest leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Zastosowana może również być operacja korygująca drożność górnych dróg oddechowych, operacja bariatryczna oraz protezy powietrzne(CPAP). Innowacyjną metodą jest metoda, polegająca na wytwarzaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych poprzez zastosowanie aparatu CPAP. Terapia ta wymaga noszenia maski, która jest połączona za pomocą rurki do urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem.

Ciśnienie to wpływa jako wspornik, który utrzymuje otwarte górne drogi oddechowe, które chronią przed wystąpieniem bezdechu. Właściwie zastosowane leczenie bezdechu ma wpływ na lepsze samopoczucie w trakcie dnia, zwiększenie koncentracji uwagi, produktywność w pracy oraz większą wytrzymałość fizyczną.

Materiał promocyjny