Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Petycja do burmistrza. Będą walczyć o dom kultury

18.12.2019 06:27 | 5 komentarzy | 3 968 odsłony | Agnieszka Filipowicz

171 mieszkańców Piły Kościeleckiej podpisało się pod petycją do burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka, w której protestują przeciwko planom zamknięcia domu kultury w ich wsi.

5
Petycja do burmistrza. Będą walczyć o dom kultury
Sołtys Kazimierz Ludwikowski zapowiada, że wieś nie pozwoli na likwidację miejscowego domu kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańców zelektryzowała relacja „Przełomu" z listopadowego posiedzenia komisji budżetu i finansów z udziałem dyrekcji Trzebińskiego Centrum Kultury. Na spotkaniu omawiano wydatki tej instytucji kultury. Radni pytali także o planowaną w przyszłym roku reorganizację i cięcia w wydatkach. W odpowiedzi usłyszeli, że w pierwszej kolejności do likwidacji ma iść WDK w Pile Kościeleckiej.

- Po ukazaniu się artykułu w „Przełomie" rozdzwoniły się do mnie telefony. Szybko pojawiły się też pogłoski, że tak naprawdę może chodzić o chęć sprzedania budynku domu kultury, bo pojawił się ktoś zainteresowany jego kupnem. Dlatego zaczęliśmy zbierać we wsi podpisy w obronie WDK - mówi sołtys Piły Kościeleckiej Kazimierz Ludwikowski.

Sołtys ubolewa, że pomysł likwidacji WDK pojawia się i to nie po raz pierwszy. Tymczasem - jak twierdzi Ludwikowski - to bardzo prężnie działający dom kultury. Co więcej, wieś zainwestowała w niego pieniądze z funduszu sołeckiego m.in. w malowanie pomieszczeń czy remont sanitariatów.
- To jedyny obiekt użyteczności publicznej w naszej miejscowości. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź burmistrza w tej sprawie - mówi sołtys.

Łączne koszty utrzymania i działalności 14 obiektów kulturalnych w Trzebini z uwzględnieniem opłat za media, funduszem płac, remontami oraz zakupami materiałów dydaktycznych, wyniosły w 2018 roku 2,84 mln zł. Utrzymanie WDK w Pile Kościeleckiej kosztowało 57,3 tys. zł.