Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy irygacja jest bezpieczna? Kto i kiedy powinien ją wykonywać?

13.12.2019 10:55 | 0 komentarzy | 3 245 odsłony | red

Materiał promocyjny

Irygacja to bardzo popularny i powszechnie stosowany zabieg, który polega na płukaniu poszczególnych jam ciała, w celu zachowania wysokiego poziomu higieny miejsc intymnych (irygacja pochwy) lub pozbycia się nadmiaru wydzieliny i zanieczyszczeń, a także skrócenia czasu trwania infekcji (irygacja nosa i zatok). Jednak wiele pacjentek, które nie próbowały jeszcze tej metody, ma wątpliwości, czy zabieg irygacji jest na pewno bezpieczna dla zdrowia. Jak go prawidłowo wykonać? Jakie są główne wskazania do zabiegu i co warto wiedzieć przed użyciem irygatora?

0
Czy irygacja jest bezpieczna? Kto i kiedy powinien ją wykonywać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Irygacja w medycynie

Irygacja (z łac. irrigatio) jest znana w tradycyjnej medycynie już od wielu lat. Jest jedną z chętniej wykorzystywanych metod łagodzenia ostrych i przewlekłych dolegliwości górnych dróg oddechowych, poprawiając ograniczony drenaż nosa i zatok. Wiele kobiet, którym zależy na poczuciu świeżości, pozbyciu się przykrej woni z okolic intymnych lub chcących oczyścić pochwę z krwi menstruacyjnej, wykonuje też irygację pochwy.

Czy zabieg irygacji jest bezpieczny?

Część osób zastanawia się, czy irygacja nie jest szkodliwa. Prawidłowo wykonany zabieg irygacji, z wykorzystaniem sprawdzonych, przebadanych preparatów, dostępnych w aptece, jest w 100% bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu. Oczywiście przed użyciem irygatora, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jakie są podstawowe wskazania do irygacji? Kto będzie najbardziej zadowolony z jej efektów?

Irygacja pochwy – kiedy ją wykonać?

Irygacja pochwy z użyciem rekomendowanych przez lekarzy, aptecznych środków leczniczych bez recepty (tzw. OTC) łagodzi szereg uciążliwych dolegliwości związanych z infekcjami intymnymi (bakteryjnymi, grzybiczymi lub mieszanymi), na które skarżą się kobiety, a są to:

  • nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy,
  • ból, świąd i pieczenie krocza,
  • zaczerwienie i obrzęk okolic intymnych,
  • upławy,
  • przynosi ulgę kobietom będącym w czasie połogu (po porodzie naturalnym).

W niektórych przypadkach irygacja pochwy jest zalecana w ramach profilaktyki po zabiegu ginekologicznym oraz u pacjentek po chemio- i radioterapii.

Irygacja nosa – kiedy ją wykonać?

Irygacja nosa jest stosowana przez pacjentów, którzy cierpią z powodu jego ograniczonej drożności, wynikającej z zalegającej w jamie nosowej wydzieliny (np. katar, przewlekłe lub alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa). Zwykle do tego typu zabiegu używa się roztworów chlorku sodu lub soli morskiej. Bezpośrednio po irygacji chory odczuwa natychmiastową ulgę i swobodniej mu się oddycha.

Irygacja zatok – kiedy ją wykonać?

Irygacja zatok solą fizjologiczną jest wskazana w celu oczyszczenia zatok z gęstej wydzieliny, jako jedna z metod ich udrażniania (np. u osób z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, tj. utrzymującym się dłużej niż 12 tygodni). Irygacja może być też stosowana w ramach profilaktyki, dla utrzymania lepszej higieny zatok oraz nosa.

Jakie są największe zalety domowych zabiegów irygacji?

Jakie pozytywne skutki zabiegów irygacji obserwują u siebie pacjenci? Są to:

  • lepsza jakość snu,
  • łatwiejsze oddychanie przez nos,
  • ograniczenie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • krótszy czas trwania infekcji,
  • lepsze samopoczucie,
  • całkowita eliminacja lub znaczne ograniczenie nieprzyjemnego zapachu i świądu pochwy.

Podsumowując, irygacja pochwy, nosa czy zatok to zabieg, który ma szereg zalet i można go wykonać samemu w domu. Umożliwia przepłukanie jam ciała za pomocą tzw. irygatora. Czynność ta pozwala zachować wysoki poziom higieny i przynieść ulgę przy różnego rodzaju dolegliwościach, takich jak nieżyt nosa czy zapalenie zatok (oczywiście warto wcześniej skonsultować się z lekarzem).

Materiał promocyjny