Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Za dokarmianie gołębi można dostać grzywnę

09.12.2019 12:30 | 1 komentarz | 3 088 odsłony | Marek Oratowski

Na klatkach bloków należących do Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie wiszą przypomnienia o zakazie dokarmiania ptaków.

1
Za dokarmianie gołębi można dostać grzywnę
Tabliczka wisząca na śmietniku na osiedlu Północ w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z regulaminem porządku domowego obowiązującego w chrzanowskiej spółdzielni, niedozwolone jest karmienie ptaków na balkonach i parapetach okiennych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie bloków. Nie stosujący się do przepisów mogą otrzymać naganę. Gdy robią to uporczywie lub złośliwie, przedstawciele spółdzielni oraz sąsiedzi mogą skierować do sądu wnioski o ukaranie.

Problem dotyczy głównie gołębi, Na tym tle dochodzi niekiedy do sąsiedzkich zatargów. Samo karmienie ptaków nie jest wykroczeniem. Jest nim zanieczyszczenie przestrzeni karmą lub resztkami jedzenia. Można za taki czyn dostać do 500 zł grzywny.

Zakaz zawarty w regulaminie wynika stąd, że nie zjedzona karma staje się pożywką dla gryzoni i innych pasożytów, stanowiąc realne zagrożenie sanitarne. Nie wspominając o estetyce takiego miejsca.
Jeśli już chcemy karmić ptaki, to koniecznie trzeba robić to z dala od bloków oraz uprzątnąć resztki karmy. Najlepiej karmić je nie chlebem, ale słonecznikiem, dynią lub specjalnymi mieszankami.