Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

XIX wieczny ołtarz wrócił do Krystynowa. W niedzielę odpust parafialny

30.11.2019 12:08 | 16 komentarzy | 4 831 odsłony | Alicja Molenda

- Nie wierzyłem, że to się uda - mówi ks. dr Krzysztof Chromy, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Trzebini.

16
XIX wieczny ołtarz wrócił do Krystynowa. W niedzielę odpust parafialny
Ołtarz w kościele św. Barbary w Trzebini Krystynowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drewniany ołtarz to największa ozdoba jednonawowej, neogotyckiej świątyni w Krystynowie zbudowanej w 1898 roku. To najstarszy kościół w Trzebini. Jego fundatorami była rodzina Potockich: Andrzej i jego matka Katarzyna Adamowa Potocka. Wraz z kościołem powstał klasztor, szkoła i ochronka. Opiekowały się tym wszystkim siostry Felicjanki, mieszkające w części klasztornej do dziś i angażujące się w życie parafii. Cały kompleks nazwano na początku XX wieku Krystynowem od imienia żony Andrzeja Potockiego-Krystyny.

Tę aktywną parafię na ziemi chrzanowskiej kojarzą chyba wszyscy. Choćby dlatego, że proboszczem był tu znany kapłan ks. prałat Władysław Gil. To on remontował kościół po raz pierwszy od czasu jego budowy, ale od tego czasu minęło już  ponad 40 lat! I znów trzeba się było zabrać za remont. Rozpoczął ks. probosz Bogdan Dudek, kontynuuje ks. proboszcz Krzysztof Chromy.

Udało się już krystynowski kościół wymalować, odnowić witraże. Nieco wcześniej zamontować  nowe ogrzewanie. Renowacja drewnianego ołtarza została na koniec. Trzeba go było odkornikować, wyczyścić. W pracowni konserwatorskiej kolory odzyskały nowy blask, szczególnie elementy złocone. Prace kosztowały 150 tys. zł. Połowa została już zapłacona. Resztę trzeba uzbierać i tu nadzieja na pomoc także w sympatykach parafii św. Barbary.

- Jestem bardzo wdzięczny parafianom, bo często oddają na finansowanie tych prac swój wdowi grosz. Dziękuję wszystkim innym darczyńcom. Każda suma jest dla nas ważna i potrzebna - mówi ks. proboszcz  Krzysztof Chromy, szczęśliwy, że na parafialny odpus w kościele będzie pięknie i zaprasza wszystkich do Krystynowa.

Patronką parafii (niegdyś górniczej, przykopalnianej) jest św. Barbara. Przy okazji niedzielnych uroczystości odpustowych (1 grudnia), a pewnie i nadchodzącyh świąt, wszyscy będą mogli podziwiać odnowiony ołtarz w najstarszym kościele w Trzebini.

Na fejsbukowym profilu Przełomu jest filmik prezentujący odnowiony ołtarz.