Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Cysterny przywiozą wodę. Będzie zawiadomienie do prokuratury

29.11.2019 10:30 | 5 komentarzy | 11 839 odsłon | Michał Koryczan

W związku z wykryciem bakterii coli, woda w prawie całej gminie Babice nie nadaje się do spożycia.

5
Cysterny przywiozą wodę. Będzie zawiadomienie do prokuratury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeprowadzone badania wykazały obecność bakterii coli m.in. w ujęciu wody Babice-Potroście.

W tej sytuacji w Babicach, Mętkowie, Olszynach, Jankowicach, Wygiełzowie i Zagórzu (do tych miejscowości woda dostarczana jest z ujęcia Babice-Potroście; do Rozkochowa doprowadzana jest z gminy Alwernia) wody nie można pić nawet po jej wcześniejszym przegotowaniu. Nadaje się wyłącznie dla prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Jak poinformował wójt Babic Radosław Warzecha, obecnie trwa spotkanie sztabu kryzysowego. Mają być na nim przedstawione najnowsze wyniki badań wody.

W najbliższym czasie cysterny z czystą wodą mają się pojawić w Zagórzu (koło kościoła), w Babicach (przy urzędzie gminy) i w Olszynach (przy domu kultury). W razie możliwości gmina ma zapewnić kolejne beczkowozy.

Na razie nie są znane przyczyny skażenia wody. Część internautów jest zdania, że to skutek wywożenia osadów ściekowych na pola uprawne w Babicach, Wygiełzowie i Mętkowie.

- Trudno w tym momencie cokolwiek przesądzać. Za każdym razem gdy mamy informację o takim transporcie, zgłaszamy to do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Przypominam, że gmina nie ma kompetencji do przeprowadzania kontroli. Do tej pory badania nie wykazały jednak przekroczenia norm. W każdym razie w sprawie skażenia wody zamierzamy złożyć zawiadomienie do prokuratury - mówi Warzecha.

O sytuacji w gminie Babice będziemy informować na bieżąco.