Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Sytuacja kryzysowa w Babicach. Ludzie przyszli po wodę, ale odeszli z kwitkiem

28.11.2019 19:40 | 4 komentarze | 13 642 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:50

W prawie całej gminie nie można pić wody. W jej ujęciu są bakterie coli.

4
Sytuacja kryzysowa w Babicach. Ludzie przyszli po wodę, ale odeszli z kwitkiem
Mieszkańcy przyszli po wodę w Zagórzu. Fot. Zagórze 32-555
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeprowadzone badania wykazały obecność bakterii coli m.in. w ujęciu wody Babice-Potroście.

W tej sytuacji w Babicach, Mętkowie, Olszynach, Jankowicach, Wygiełzowie i Zagórzu (do tych miejscowości woda dostarczana jest z ujęcia Babice-Potroście; do Rozkochowa doprowadzana jest z gminy Alwernia) wody nie można pić nawet po jej wcześniejszym przegotowaniu. Nadaje się ona jedynie do celów gospodarczych.

We wszystkich wioskach przygotowane zostały punkty dystrybucji czystej wody.

- Przywiezione zostały dwie palety z pięciolitrowymi butelkami. Wody wystarczyło zaledwie dla jednej trzeciej osób. Co ma zrobić reszta? - zadzwonił do nas pan Robert z Zagórza. Podobny telefon dostaliśmy od mieszkańca Olszyn.

- Rozumiem rozgoryczenie ludzie, ale jest sytuacja kryzysowa. O tej porze roku hurtownie nie mają na tyle zapasów wody w butelkach. Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z producentem wody, ale na dostawę musimy poczekać do jutra. Cały czas woda ma być natomiast dostarczana cysternami. Jedna będzie jeździć do Zagórza, w rejon kościoła, a druga przed urząd w Babicach. Być może trzecia dotrze jeszcze do Olszyn. Osobom starszym i niepełnosprawnym strażacy mają dostarczać wodę do domów - mówi Radosław Wrzecha, wójt Babic.

Można też skorzystać z innego rozwiązania. Prezes Zagórzanki Zagórze Leon Kozioł napisał na Facebooku, że zaprasza wszystkich do ośrodka sportowego w Zagórza po zdrową wodę z ujęcia Bukowica.

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.