Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

LUSZOWICE. Motyle czy spalarnia i asfaltownia?

27.12.2011 15:26 | 20 komentarzy | 4 730 odsłony | red
Zgodnie z zapowiedziami stowarzyszenie EKO-LU wystąpiło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie o uchylenie decyzji środowiskowych dla spalarni oraz asfaltowni, jakie miałyby powstać w Luszowicach.
20
LUSZOWICE. Motyle czy spalarnia i asfaltownia?
Czy i kiedy podobna spalarnia powstanie w Luszowicach? Fot. Anna Jarguz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W obu odwołaniach postulujemy o przeprowadzenie dowodu przez niezależnych biegłych na temat wpływu przedsięwzięcia na zanieczyszczenie środowiska, emisję hałasu, okoliczną faunę i florę - informuje we wtorek Anna Kasprzyk, szefowa ekologicznej organizacji.
Przyznaje, że w ocenie przedstawicieli stowarzyszenia, informacje zawarte w obu raportach oddziaływania na środowisko nie są wystarczające do wydania pozytywnych decyzji środowiskowych.
- Wciąż wiele spraw zostaje niewyjaśnionych, zaś w niektórych miejscach zarówno decyzja dla spalarni, jak i dla asfaltowni są niespójne - twierdzi Kasprzyk.

Jej zdaniem, z wydanych decyzji wynika jednoznacznie, że głównym motywem decydenta, czyli burmistrza, nie jest troska o stan środowiska czy rozwiązanie problemu śmieci wytwarzanych na w powiecie chrzanowski.

- Bagatelizuje on protest mieszkańców i chce, zlokalizować na obrzeżach Luszowic przemysł szczególnie uciążliwy nie licząc się zupełnie z wpływem swych posunięć na życie ludzi . Obu decyzjom zarzucamy brak obiektywizmu - podsumowuje Kasprzyk.

Przekonuje, że w miejscach planowanych inwestycji występują m.in. unikatowe gatunki motyli, co już dawno stwierdzili biegli powołani przez wojewodę.
(taj)