Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

E-recepta - co to jest?

22.11.2019 14:08 | 0 komentarzy | 2 233 odsłony | red

Materiał promocyjny

To cyfrowa postać tradycyjnej papierowej recepty, która od 8 stycznia 2020 r. będzie obowiązkowa. Otrzymujemy ją w postaci wydruku informacyjnego lub SMS i e-maila, jeśli aktywowaliśmy swoje Internetowe Konto Pacjenta na pacjent.gov.pl i dodaliśmy tam nasze dane kontaktowe.

0
E-recepta - co to jest?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

E-recepta to jeden lek. Jeśli lekarz wypisuje nam kilka różnych leków, każdy lek można wykupić w innej aptece lub w innym czasie, nie tracąc przy tym refundacji!

Dlaczego warto korzystać z e-recepty?

1. Zawsze jest czytelna

Przy e-recepcie nie ma problemów z nieczytelnym pismem lekarza. Nikt nas też nie odeśle z apteki, z powodu braku odpowiedniej pieczątki czy wpisu na recepcie.

2. Nie zgubisz jej ani nie zniszczysz

Nawet jeśli zgubimy wydruk informacyjny, który dostaniemy od lekarza, to e-recepta nadal zostanie w systemie e-zdrowie (P1), dostępna po zalogowaniu na naszym Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.

3. Dłużej ważna niż recepta papierowa

E-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recept na: antybiotyk (ważna 7 dni), lek odurzający i psychotropowy (ważna 30 dni), na preparat immunologiczny (ważna 120 dni).

4. Bez wizyty w gabinecie

Przy chorobach przewlekłych, po konsultacji z lekarzem, e-receptę można dostać bez wizyty w gabinecie.

5. E -receptę można dzielić

Mamy możliwość wykupienia każdego leku z e-recepty w innej aptece i w innym terminie, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty. Zachowujemy przy tym refundację. Dzięki temu nie musimy szukać apteki, w której będziemy mogli wykupić wszystkie leki.

6. Nie trzeba realizować jej osobiście

Leki z e-recepty może nam wykupić ktoś z rodziny, kogo o to poprosimy, ale musimy mu podać nasz nr PESEL i 4-cyfrowy kod recepty. Oczywiście, podobnie możemy poprosić o wykupienie leków widniejących na wydruku informacyjnym lub na e-recepcie, która przyszła do nas e-mailem.

7. Można sprawdzić dawkowanie

E-recepta zawiera informację o dawkowaniu leku. Jeśli zapomnieliśmy zalecenia lekarza, albo zgubiliśmy kartkę z wytycznymi, zawsze możemy zajrzeć do e-recepty.

8. Pełna gotowość aptek

Wszystkie apteki w całej Polsce realizują e-recepty od początku 2019 r. Farmaceuci chwalą to rozwiązanie za przejrzystość - nie mają problemów z odszyfrowaniem pisma lekarza ani zapisanej dawki, wszystko jest czytelne.

Antonina Woźniak (l. 42) z Chrzanowa
E-recepta ułatwiła mi życie


- Przeczytałam niedawno w gazecie o cyfryzacji służby zdrowia
i postanowiłam sama sprawdzić, jak to działa. Obawiałam się, że nie będzie tak łatwo założyć konto pacjenta, tymczasem zrobiłam to w pięć minut przez mój internetowy rachunek bankowy! Od razu zobaczyłam, jakie lekarstwa zapisywali mi w tym roku lekarze i nawet w jakiej aptece je wykupiłam. Przyznam, że to zrobiło na mnie wrażenie. Jeszcze nie korzystałam z e-recepty, ale przy najbliższej wizycie w przychodni poproszę lekarza o nią.

 

Materiał promocyjny