Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Konferencja burmistrza Chrzanowa Roberta Maciaszka w rok po objęciu funkcji (WIDEO)

22.11.2019 11:01 | 17 komentarzy | 4 526 odsłony | Łukasz Dulowski
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 20:48

AKTUALIZACJA

 

 

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Robert Maciaszek opowiedział dziś dziennikarzom o sukcesach minionego roku. Oto główne zagadnienia z wystąpienia:

3,3 mln zł dofinansowania pozyskała gimina do budowy równoległego do Podwala łącznika drogowego i ronda. Inwestycja jest po przetargu.

370 tys. zł otrzymała gmina z UE (końcówka funduszy europejskich w tej perspektywie finansowej)

Sukcesem minionego roku są remonty na drogach wojewódzkich i krajowej wykonane przez ich administratorów ("nie jestem tu ojcem sukcesu" - przyznaje burmistrz).

Doświetlone zostało kilka przejść dla pieszych.

28 tys. na remont remizy w Luszowicach z Urzędu Marszałkowskiego

Chrzanów liderem w powiecie  chrzanowskim "w obiektywnym rankingu MiSTiA''. Burmistrz marzy by być liderem w całej Małopolsce.

Likwidacja opłaty adiacenkiej (jako forma zachęty do zmieszkania w Chrzanowie).

Wprowadznie bonu żłobkowego (200 zł) - obecnie zaskarżony przez radnego Kasperka do wojewody

Maciaszek zapowiada ulgę w podatku od nieruchomości na 10 lat dla chętnych do budowy domu lub zakupu mieszkania w Chrzanowie. Po oddaniu ich do użytkowania.

Burmistrz informuje, że prywatny inwestor buduje w Chrzanowie nowe mieszkania, gmina szykuje natomiast projekt budowy tanich mieszkań na wynajem, mając za sobą nieudaną próbę budowy bloku koło cmentarza, m.in z powodu braku możliwości budowy parkingów i protestu mieszkańców.

Gotowa jest koncepcja zagospodarowania terenu w centrum Chrzanowa od Kusocińskiego do 29 Listopada.

W centrum miasta ma powstać m.in. nowy, trzysegmentowy blok - 66 mieszkań, bo potrzeba "tanich mieszkań na wynajem" (14 zł/m2 czynsz!). Zbudować go ma TBS. Nie komunalnych, nie socjalnych, ale na wynajem. Obecnie 10% mieszkańców miasta mieszka w lokalach komunalnych i socjalnych.

Planowana jest zabudowa terenu pomiędzy Krakowską a 29 Listopada. Miałby tu powstać m.in. blok dla seniorów (na wzór francuski). Złożony został wniosek o dofinansowanie pomysłu do funduszy norweskich. Decyzja o ew. dofinansowaniu z rok. Konkurencja duża (ok. 200 wniosków, finansownie dostanie 15 projektów).

Jest pomysł na budowę dwóch budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie plus. 170 mieszkań i podziemne parkingi.

Wydatki na inwestycje w 2019 r. o 2,2 mln zł wyższe od planu przygotowanego przez poprzedniego burmistrza (było 23,4 mln zł, jest 25,6 mln zł).

Wkrótce przebudowa skateparku po konsultacjach z użytkownikami skateparku. Efekt w 2020 r.

Zapowiedź przeznaczenia 27,6 mln zł na inwstycje w 2020 r.

Brak drugiego zastępcy burmistrza - oszczędności z nieobsadzenia tego stanowiska trafiły do pracowników urzędu na nagrody.

Chrzanowski Budżet Obywatelski wzrósł ze 140 tys. zł do 300 tys. zł

Duże wydatki z budżetu gminy w 2019 r na eko-dotacje w 2019 r. - 900 tys. zł. W 2020 r. będzie 800 tys. zł.

"Dużo się wydarzyło, zmiany w samym urzędzie były ogromne... Tego było tyle, że moglibymy opowiadać długo ..... - podsumował burmistrz Maciaszek.

Burmistrz odpowiada na pytania dziennikarzy

1. Pytanie o kontrole powietrza z drona

Burmistrz jest rozczarowany postawą związku śmieciowego w sprawie planowanej kontroli powietrza z drona. Związek nie chce tego robić. Kontrolę mają więc poprowadzić gminy, ale na razie nie wiadomo, ile to ma kosztować.

2. Pytanie o odpady zielone

Od stycznia odpady zielone nie będą przyjmowane od mieszkanców w workach, tylko w specjalnych pojemnikach.

3. Jakie będą opłaty za odbiór śmieci w nowym roku?

"Ja nie jestem rzecznikiem związku" - mówi Maciaszek. W czwartek decyzja. Stawka wzrośnie na pewno.

4. Pytanie o projekt zaggospodarowania ośrodka rekreacyjnego Cztery Kąty

Dotychczasowy projekt przebudowy ośrodka na Kątach idzie do kosza. Gminy nie stać na jego realizację, bo to koszt 32 mln zł, a na wszystkie inwestycje w 2020 r. bedzie 28 mln zł. Będzie coś w zamian. Z poprzedniego projektu ocaleje tylko parking. Będzie tu także boisko, bo oferta przejęcia stadionu w Fabloku jest dla gminy za wysoka. Baseny letnie mają byc podobne do tych w Starachowicach.

W 2020 r. gmina wyłoży na nowy projekt urządzenia Kątów  i odwodnienie 600 tys. zł (nie wiadomo czy to jednak wystarczy.

5. Pytanie o zaskarżenie bonu żłobkowego przez radnego Krzysztof Kasperka do wojewody

"Nie rozumiem tego zaskarżenia" - odpowiada burmistrz

6. Pytanie o przyszłość budynku po policji przy alei Henryka.

Złożony jest wniosek do ministra o przejęcie tej nieruchomości rzez gminę. Burmistrz nie ujawnia na jakich zasadach, prosi o cierpliwość i nie zdradza przeznaczenia.

7. Stefa gospodarcza przy A4. Co z nią?

0,5 mln zł gmina przeznaczyła w tym roku na zakupy nieruchomości w tym rejonie. W 2020 r. ma być na to 300 tys. zł. Burmistrz mówi, że konieczne jest  na wsparcie przy scalaniu gruntów przy A4 ze strony województwa i jego instytucji okołobiznesowych.

"Nie wiem, ile mamy na ten moment aktów notarialnych dotyczących wykupów i jakiej powierzchni dotyczą" - mówi burmistrz. Marzy o inwestorach z branży wysokich technologii.

8. Jak się Pan czuje po niedawnej utracie większości w radzie miejskiej?

"Dla mnie niespodzianką było po wyborach, że mam większość w radzie" - odpowiada burmistrz. Chce radę przekonywać do siebie dobrymi projektami. Mówi, że takie ma.

9. Pytanie o opóźnienie remontu linii kolejowej Kraków Oświęcim i związane z nim problemy.

Opóźnienie jest faktem. Inwestycja ma ruszyć na przełomie III/IV 2020. Burmistrz zapowiada paraliż komunikacyjny miasta przy okazji remontu linii kolejowej i wiaduktów, ale i znaczącą poprawę komunikacji z Krakowem i Śląskiem po tym trudnym czasie.