Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Idzie zima - zabezpiecz wodomierz!

28.10.2019 07:05 | 0 komentarzy | 4 030 odsłony | Alicja Molenda

Warto o tym pamiętać, bowiem w przypadku ewentualnej awarii koszt jej usunięcia lub wymiany wodomierza ponoszą ich właściciele, a jest to obecnie wydatek ok. 500 zł.

0
Idzie zima - zabezpiecz wodomierz!
Warto zabezpieczyć wodomierz przed zimą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Brak prawidłowego zabezpieczenia może spowodować, że woda w przewodach zamarznie, a w efekcie może też dojść do zniszczenia wodomierza lub zalania. Najbardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur są wodomierze główne i to właśnie one zostają najczęściej uszkodzone. Ale zadbać powinniśmy również o przyłącza i instalację wewnętrzną budynku.
Przede wszystkim dla prawidłowego działania instalacji i wodomierza temperatura w pomieszczeniach, w których się znajdują, nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Jeśli się tak dzieje - powinniśmy czasowo je dogrzewać.
Zadbajmy również o szczelność i zamykanie okien, uzupełnienie ewentualnych ubytków
w ścianach itp. Sam wodomierz oraz przewody i armaturę przed i za wodomierzem ochronimy stosując izolację cieplną. Licznik można osłonić styropianem, matą izolacyjną lub wełną mineralną, a w przypadku rur skuteczne będą pianki termoizolacyjne.
Pamiętajmy również o ociepleniu przewodów przechodzących w nieogrzewanych miejscach budynku oraz o elementach instalacji wykorzystywanych jedynie w miesiącach letnich (np. do podlewania ogrodu). Należy je odwodnić, szczególnie wodomierz - podlicznik oraz zamknąć zawory odcinające.
Z kolei studzienki wodomierzowe powinniśmy wyczyścić, usunąć z nich wodę i zwrócić uwagę, czy ich pokrywy nie są uszkodzone.
Szczególną uwagę na zabezpieczenie zimowe powinni zwrócić ci odbiorcy, którzy mają już zainstalowane nowe wodomierze z odczytem radiowym. Są to urządzenia elektroniczne wymagające pełnej szczelności, a więc dobrej ochrony przed mrozem i wilgocią, tym bardziej, że koszty ich naprawy bądź wymiany będą sporo wyższe od zwykłych wodomierzy.
Jeśli mimo wszystko dojdzie do awarii, zamarznięcia i uszkodzenia wodomierza, należy to bezzwłocznie zgłosić do Wodociagów Chrzanowskich Sp. z o.o. pod nr tel. 32 623 25 55 lub pod bezpłatnym numerem alarmowym 994.