Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Na czym polega praca tymczasowa i dlaczego warto korzystać z usług agencji?

18.10.2019 11:30 | 0 komentarzy | 1 019 odsłona | red

Materiał promocyjny

W życiu każdej firmy zdarzają się okresy, w których znacząco rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Aby sprostać oczekiwaniom klientów konieczne jest zatrudnienie nowych osób, którzy pozwolą firmie sprostać wymaganiom rynku. W wyszukaniu i przyjęciu do pracy nowych pracowników na określony czas pomagają agencje pracy tymczasowej. Na czym polega praca tymczasowa i dlaczego warto poszukiwać pracowników tymczasowych za pośrednictwem agencji?

0
Na czym polega praca tymczasowa i dlaczego warto korzystać z usług agencji?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Praca tymczasowa w polskim prawie

Praca tymczasowa to specyficzna i całkowicie legalna w Polsce forma zatrudnienia, która posiada charakter okresowy. Jej istotą cechą jest trójstronna relacja, której podmiotami są: pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz firma-klient agencji. Charakter zachodzących między nimi relacji jest regulowany przez Ustawę z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.

Agencja pracy tymczasowej zajmuje się naborem oraz innymi formalnościami związanymi z zatrudnieniem nowego pracownika. Podpisuje on umowę z agencją, ale obowiązki wykonuje na rzecz firmy będącej klientem agencji. Agencje pracy tymczasowej najczęściej zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony, aczkolwiek dopuszczalne jest także zawieranie umów cywilnoprawnych - umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Praca tymczasowa w praktyce - jak to działa?

Firmy, które mają potrzebę powiększenia swoich szeregów na określony czas powinny skorzystać z usług profesjonalnej agencji pracy tymczasowej. Jej zadaniem będzie bowiem wyszukanie osób spełniających wymagania klienta oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z ich legalnym zatrudnieniem. Czas trwania stosunku pracy jest z góry ustalany między agencją a jej klientem i wynosić może od kilku dni do kilku miesięcy, w zależności od potrzeb firmy.

W przypadku pracy tymczasowej formalnym pracodawcą staje się agencja pracy tymczasowej i to właśnie z nią pracownik zawiera umowę. Obowiązkiem agencji jest także wypłacanie mu ustalonego wynagrodzenia oraz odprowadzanie od niego wymaganych przez prawo składek i podatków. Swoje obowiązki zawodowe pracownik wykonuje natomiast w miejscu wyznaczonym przez klienta agencji. Pracownik tymczasowy posiada takie same prawa, jak inni pracownicy firmy. Przysługuje mu m. in. prawo do urlopu, zwolnienia chorobowego, a czas pracy zaliczany jest na poczet przyszłej emerytury.

Dlaczego warto korzystać z usług agencji pracy tymczasowej?

Ogromną zaletą korzystania z usług agencji pracy tymczasowej dla firmy jest ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich formalności związanych z rekrutacją oraz naborem nowych pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie dla firm, które dysponują już kompletną kadrą pracowniczą, ale w określonych okresach mają potrzebę skorzystania z dodatkowych rąk do pracy.

Agencja pracy tymczasowej na własną rękę wyszukuje najlepszych pracowników, weryfikuje ich kwalifikacje oraz dopełnia wszystkich formalności związanych z ich naborem. Pracownicy następnie zostaną oddelegowani do firmy klienta, gdzie będą wykonywali należne do nich obowiązki.

Partnerem artykułu jest agencja pracy ATERIMA WORK – zajmująca się zatrudnianiem pracowników tymczasowych.

Materiał promocyjny