Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość

16.09.2019 11:30 | 0 komentarzy | 7 969 odsłon | red

Materiał promocyjny

Przetargi mieszkaniowe to świetny sposób na nabycie własnego lokum. Dostępne oferty przyciągają atrakcyjnymi cenami. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem także ze względów biznesowych, bo inwestowanie w nieruchomości to szansa na pomnożenie kapitału.

0
Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Licytacja a przetarg - czy mówimy o tym samym?

Na wstępie warto wyjaśnić, czy licytacja nieruchomości zawsze oznacza to samo. Jak się okazuje, wcale nie. Z licytacją możemy mieć do czynienia biorąc udział w klasycznym przetargu mieszkaniowym (sprzedaż nieruchomości, które są własnością urzędów miast, gmin, spółek Skarbu Państwa itp.), w licytacji komorniczej (publiczna sprzedaż nieruchomości dłużnika przez komornika) czy też w aukcji syndyka (syndyk sprzedaje nieruchomości najczęściej zadłużonego przedsiębiorcy, ale coraz częściej również osób fizycznych). Nas interesuje tylko pierwsza opcja - przetargi mieszkaniowe.

Przetargi mieszkaniowe - co to takiego?

Przetargi mieszkaniowe organizowane są przez różne instytucje, takie jak urzędy miast, gmin, spółdzielnie mieszkaniowe czy spółki Skarbu Państwa. Mają miejsce z różnych przyczyn, najczęściej z powodu wygaśnięcia prawa do lokalu osoby, które nie pozostawiła spadkobierców. Równie często dzieje się to po rozstaniu małżonków, którzy po rozwodzie (w terminie jednego roku od rozwodu) nie zawiadomili spółdzielni, komu z nich przypadło prawo do lokalu. Przetargi mieszkaniowe dotyczą też opuszczonych lokali, które często wymagają poważnego remontu, lecz ich okazyjna cena zachęca do kupna. Przed przystąpieniem do przetargu koniecznie trzeba się zapoznać ze stanem prawnym i technicznym lokalu.

Cenę wywoławczą mieszkania oszacowuje rzeczoznawca majątkowy. Jeśli w pierwszym przetargu nie ma chętnych na nieruchomość, cena zazwyczaj zostaje obniżona w kolejnym przetargu. Przetargów zaś może być kilka, do czasu aż znajdzie się osoba zdecydowana na kupno. Czasem (jeśli po kilku przetargach nie znalazł się kupiec) mieszkanie trafia na sprzedaż z wolnej ręki, co daje kolejną okazję do nabycia lokalu w cenie zdecydowanie niższej od wywoławczej.

Przetargi mieszkaniowe - ważne pytania i odpowiedzi

  • Jakie akty prawne regulują przetargi? Ogólne przepisy dotyczące przetargów znajdują się w Kodeksie cywilnym, bardziej szczegółowe w różnych dokumentach, przede wszystkim w ustawie o gospodarce nieruchomościami;
  • Jakie są rodzaje przetargów? Dzielimy je na ograniczone i nieograniczone. W tych pierwszych - jak sama nazwa wskazuje - nie każdy może wziąć udział, bo są dedykowane dla podmiotów wskazanych w ogłoszeniu. Zupełnie inaczej jest w przypadku przetargów nieograniczonych - bo są one przeznaczone dla wszystkich (poza pracownikami podmiotu organizującego przetarg);
  • Wadium - co to takiego? Każdy uczestnik przetargu musi je wpłacić. Stanowi zabezpieczenie dla organizatora w sytuacji, gdy zwycięzca przetargu nie opłaci wylicytowanej nieruchomości;
  • Gdzie szukać informacji o przetargach? Przede wszystkim w internecie, a najlepszym źródłem jest strona Listaprzetargow.pl, bo znajdziemy na niej aktualne ogłoszenia z całej Polski.

Jak więc nietrudno zauważyć, przetargi mieszkaniowe to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących mieszkania. Ogromne możliwości czekają też na osoby planujące zainwestować w lokale do remontu, by później je odsprzedać bądź wynajmować.

Zdjęcie: Pixabay.com

Materiał promocyjny