Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dom parterowy czy piętrowy - porównujemy koszty

06.09.2019 13:55 | 0 komentarzy | 1 033 odsłona | red

Materiał promocyjny

Wielu inwestorów stojąc przed wyborem projektu domu zastanawia się nad wyborem między domem parterowym, a piętrowym. Niejednokrotnie wybór ten determinuje wielkość lub kształt działki. Jeżeli ukształtowanie, wymiary i kształt działki pozwalają na wybór dowolnego projektu należy rozważyć wiele czynników. Również warunki zabudowy mogą ograniczać wybór projektu domu. Zakładając, że mamy przestronną działkę oraz aspekty prawne nie ograniczają wyboru konkretnego typu domy, decyzja jest kwestią indywidualną. Każde z rozwiązań posiada swoje zalety i wady. Dokonując wyboru należy liczyć się z późniejszymi konsekwencjami na każdym etapie budowy domu oraz eksploatacji. Poniżej przedstawiamy zalety i wady domów parterowych i piętrowych.

0
Dom parterowy czy piętrowy - porównujemy koszty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom parterowy – zalety i wady

Dom parterowy posiada wiele zalet, należy tu wymienić prostą konstrukcję, brak schodów czy łatwą dostępność do wszystkich pomieszczeń.  Szczególnie jest polecany dla osób ceniących sobie kontakt z naturą bo pozwala osiągnąć jedność z ogrodem. Kolejną zaletą jest brak schodów. W przypadku rodzin z małymi dziećmi wydaje się bezpieczniejszy i pozwala mieć maluchy cały czas na oku. Ponadto należy pamiętać, że schody zajmują dodatkowe miejsce. Wiele osób twierdzi również, że budowa domu parterowego jest tańsza. Wynika to z graniczenia wydatków na wzniesienie stropu i ściany nad parterem. Nie ponosi się także kosztów związanych z budową schodów. Wybór domu parterowego ma również wady. Z punktu widzenia energooszczędności  budowa takiego domu nie jest korzystna. Koszty ogrzewania domu parterowego są wyższe, co wynika z dużej liczby przegród zewnętrznych oraz dachu.

Dom piętrowy- zalety i wady

Domy piętrowe przeważnie zajmują mniejszą powierzchnię zabudowy oraz są łatwiejsze do usytuowania na  działkach o nierównomiernym kształcie.  Ich mniejsza kubatura sprzyja powiększeniu powierzchni ogrodu. W przypadku domu piętrowego istnieje możliwość podziału domu na strefę nocną i dzienną. Ponadto dom piętrowy stwarza możliwość do budowy balkonu z widokiem na piękny ogród i okolicę. Podstawową wadą domu piętrowego są koszty budowy. Należy liczyć się z koniecznością wykonania dodatkowych stropów, podług oraz schodów. Kosztowne jest również wykonanie izolacji poddasza od której zależy czy zimą nie będzie zimno, a latem gorąco.

Na co zdecydować się?

Ostateczny wybór projektu jest sprawą indywidualną i zależy od preferencji i  upodobań inwestora. Decyzja musi być dobrze  przemyślana i należy uwzględnić wszystkie za i przeciw. Niejednokrotnie nie do końca przemyślana decyzja ma konsekwencję przez wiele lat. Budowa domu parterowego na działce o niedużych wymiarach może ograniczać późniejsze wybory. Można tu przytoczyć przykład wpływu na decyzję pomiędzy szambem, a przydomową oczyszczalnią ścieków w przypadku braku dostępu do kanalizacji sanitarnej. Budowa szamba jest tańsza, lecz jego użytkowanie jest uciążliwe i kosztowne. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, ale wymaga większej powierzchni budowy. W późniejszych latach zajęcie powierzchni działki  dużą kubaturą domu może okazać się mniej funkcjonalne.  Oczywiście posiadacze działek o dużych wymiarach nie muszą martwić się o dobór projektu domu pod kątem zajmowanej powierzchni zabudowy.

Materiał promocyjny